Sysľovisko Biele vody, Muránska planina

Sysľovisko Biele vody

V lone nádhernej prírody Národného parku Muránska planina sa ukrýva jedinečná atrakcia pre všetkých milovníkov zvierat. Sysľovisko Biele vody, nachádzajúce sa neďaleko obce Muráň, je domovom najväčšej kolónie sysľov na Slovensku. Táto rozsiahla lúka pod Muránskym hradom ponúka nezabudnuteľný zážitok pre malých i veľkých návštevníkov.

Priateľskí obyvatelia sysľoviska

Sysle, zvyčajne veľmi plaché tvory, si na tunajšej lúke zvykli na prítomnosť ľudí. Vďaka tomu sa neboja priblížiť sa k návštevníkom a dokonca si zobrať maškrtu priamo z ich rúk. Niektoré jedince sa dokonca nechajú aj pohladiť, čo je skutočne výnimočné. Okrem sysľov tu nájdete aj somáriky, ktoré si tiež rady pochutnajú na mrkve od návštevníkov.

Sysľovisko Biele vody
Sysľovisko Biele vody

Základné informácie pre návštevníkov

Sysľovisko je otvorené nonstop, avšak sysle sú aktívne iba počas dňa za pekného počasia. Na miesto sa dostanete autom, bicyklom, pešo alebo špeciálnym Sysľobusom. Z obce Muráň je to iba 30 minút chôdze ľahkým terénom. K dispozícii sú dve platené parkoviská, bufet s občerstvením a stánok so suvenírmi. V blízkom okolí nájdete aj ubytovacie zariadenia, reštaurácie, wellness a požičovňu bicyklov.

Pravidlá správania sa na sysľovisku

Pri návšteve sysľoviska je dôležité dodržiavať určité pravidlá. Kŕmenie zvierat vlastným jedlom je zakázané, vhodné krmivo si môžete zakúpiť v stánkoch alebo automatoch. Sysle nesmú jesť piškóty, pretože by im mohli ublížiť. So psíkmi môžete prísť iba v prípade, že sú dobre socializované, na krátkej vôdzke a ideálne s náhubkom. Pri odchode vás prosíme, aby ste zo zeme zobrali aspoň pár odpadkov a odniesli ich do koša na parkovisku.

Sysľovisko Biele vody
Sysľovisko Biele vody

Ako sa dostať na sysľovisko

Sysľovisko sa nachádza približne 2,5 km od Muráňa smerom na Prednú Horu. Ak idete z opačného smeru, od Prednej Hory je vzdialené zhruba 4,5 km. Na miesto sa dostanete pohodlne autom, bicyklom alebo pešo. Z Muráňa vedie príjemná prechádzka po lúkach popri štátnej ceste, ktorá trvá necelú hodinu a zvládnu ju aj deti. Cyklisti môžu využiť modro značenú cyklotrasu č. 2577.

Sysľovisko Biele vody
Sysľovisko Biele vody

Raj pre milovníkov zvierat

Návšteva Sysľoviska Muráň je skvelým tipom na výlet pre celú rodinu. Stretnutie s týmito roztomilými tvormi v ich prirodzenom prostredí je nezabudnuteľným zážitkom, ktorý si zamilujú malí i veľkí. Príďte sa presvedčiť na vlastné oči a užite si deň plný úsmevov a jedinečných momentov v spoločnosti sysľov a somárikov.

Sysľovisko Biele vody
Sysľovisko Biele vody