Ľupčiansky hrad

Ľupčiansky hrad

Vysoko nad obcou Slovenská Ľupča sa týči majestátny Ľupčiansky hrad. Jeho história siaha až do 13. storočia a patrí medzi najzachovalejšie hrady na Slovensku. Hrad je obklopený nádhernou prírodou a ponúka návštevníkom jedinečný pohľad do minulosti.

História hradu

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1250. Hrad dal postaviť uhorský kráľ Belo IV. po vpáde Mongolov. Vďaka svojej strategickej polohe sa stal obľúbeným letným sídlom panovníkov. Kráľ Belo IV. si toto miesto obľúbil pre jeho malebnosť, príjemnú klímu a husté lesy plné zveri.

Ľupčiansky hrad
Ľupčiansky hrad

Prestavby a zmeny majiteľov

Hrad prešiel mnohými prestavbami a zmenami majiteľov. V 15. storočí ho poškodilo silné zemetrasenie, no bol rýchlo zrekonštruovaný. V 16. storočí pribudla Rubigallova veža a v 17. storočí kaplnka a dolné nádvorie. Neskôr sa hrad dostal do rúk rodiny Széchyovcov a palatína Juraja Wesselényiho.

Od sirotinca po súčasnosť

V 19. storočí bol v hrade zriadený sirotinec a pribudol Gizelin dom. Počas 2. svetovej vojny slúžil fašistom ako väzenie pre povstalcov. Po vojne tu sídlili rehoľné sestry. Dnes je hrad po rozsiahlej rekonštrukcii otvorený pre verejnosť.

Ľupčiansky hrad
Ľupčiansky hrad

Časti hradu

Horný a dolný hrad

Hradný komplex sa skladá z dvoch častí – staršieho gotického horného hradu z 13. storočia a renesančného dolného hradu s veľkým nádvorím a hospodárskymi budovami.

Gizelin dom

Najzaujímavejšou budovou je Gizelin dom, ktorý dala postaviť arcivojvodkyňa Gizela Habsburská. Nájdete tu nádherné sály a salóniky, ktoré dnes slúžia aj na svadobné obrady.

Ľupčiansky hrad
Ľupčiansky hrad

Zaujímavosti

Na hrade sa nachádza 62 metrov hlboká studňa s tunelom vedúcim von z hradu.

Hrad prešiel mnohými skúškami, vrátane zemetrasenia, požiaru a vyrabovaní.

V areáli hradu rastie vyše 700-ročná lipa, jedna z najstarších v strednej Európe.

Ľupčiansky hrad vás prenesie do dávnych čias

Ľupčiansky hrad je miestom, kde sa snúbi história s krásou prírody. Jeho majestátnosť a zachovalosť z neho robia jedinečnú turistickú atrakciu. Návšteva hradu je nezabudnuteľným zážitkom, ktorý vás prenesie do dávnych čias a umožní vám obdivovať um a zručnosť našich predkov.

Ľupčiansky hrad
Ľupčiansky hrad