Hrad Muráň

Hrad Muráň

Muránsky hrad, známy aj ako Muráň, je jedným z najvyššie položených slovenských hradov. Zrúcaniny hradu sa týčia na vrchu Cigánka v nadmorskej výške 935 metrov. Vďaka svojej zaujímavej histórii a atraktívnej polohe je obľúbeným cieľom turistov a milovníkov histórie.

Poloha hradu

Hrad sa nachádza na južnom okraji Muránskej planiny, severne od obce Muráň v okrese Revúca. Muráň leží na križovatke ciest vedúcich do Tisovca, Červenej Skaly a Revúcej, len 9 km severozápadne od Revúcej.

Hrad Muráň
Hrad Muráň

História hradu

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1271. Pôvodne bol postavený ako kráľovský hrad na ochranu obchodnej cesty spájajúcej Gemer s Liptovom a Zvolenom. V 15. storočí bol hrad prestavaný a stal sa útočiskom Jiskrových a bratríckych vojsk.

Významnou osobnosťou spájanou s hradom bol Matej Bašo, lúpežný rytier, ktorý vlastnil hrad v rokoch 1529 – 1548. Podnikal výpravy do okolitých regiónov, raboval a vypaľoval mestá a dediny. V roku 1548 však cisárske vojsko hrad dobylo a Bašo bol pri úteku zabitý.

Neskôr hrad vlastnili Séčiovci, ktorí ho prestavali po roku 1621. Po zavraždení Juraja Séčiho sa o hrad starala jeho manželka Mária s dcérami. Najstaršia z nich sa vydala za Františka Vešeléniho, organizátora proticisárskeho sprisahania v roku 1666.

V 18. storočí hrad dvakrát vyhorel a koncom storočia už nebol obývaný. Od roku 1980 prebiehala postupná údržba hradu.

Hrad Muráň
Hrad Muráň

Exteriér hradu

Rozsiahle nádvorie obklopovalo opevnenie s kruhovými a hranolovými baštami. V jednej bašte bol vybudovaný výťah. Gotická vstupná veža má v interiéri kamennú sedíliu. Na múroch možno vidieť renesančnú sgrafitovú ornamentiku.

Hrad Muráň
Hrad Muráň

Súčasný stav a prístup

V roku 2005 prebehla rozsiahla rekonštrukcia hradu, vrátane výstavby vyhliadkových plošín a opravy hradnej brány. K hradu vedie červeno značený turistický chodník z obce Muráň. Východiskom je chata Zámok v sedle pod hradom. Výstup je krátky, ale strmý, s prevýšením asi 90 metrov.

Hrad Muráň
Hrad Muráň

Hrad Muráň je významnou historickou pamiatkou

Muránsky hrad je významnou historickou pamiatkou a vyhľadávaným turistickým cieľom. Jeho poloha v lone prírody Muránskej planiny a bohatá história z neho robia unikátne miesto hodné návštevy.

Hrad Muráň
Hrad Muráň