Husitský kostol, Lúčka

Husitský kostol v Lúčke

Husitský kostol v Lúčke je stredoveká pamiatka, ktorá očarí každého návštevníka. Nachádza sa nad obcou Lúčka, len 16 km od mesta Rožňava. Zrúcanina kostolíka je voľne prístupná a ponúka jedinečný pohľad do minulosti.

Poloha kostolíka

Kostolík leží na malom vŕšku severne od obce Lúčka, v doline Čremošná. Táto dolina oddeľuje Slovenský kras (planina Horný vrch) od Volovských vrchov (podcelok Pipítka). Zrúcanina je najvyššie položeným objektom v obci.

Husitský kostol v Lúčke
Husitský kostol v Lúčke

História kostola

Kostol bol postavený v druhej polovici 13. storočia v gemerskom ranogotickom slohu. Bol zasvätený Narodeniu Panny Márie. Kamenný jednoloďový kostolík dal pravdepodobne postaviť Detrich Szár z rodu Ákošovcov.

Prvá písomná zmienka o kostolíku pochádza z roku 1406. Neskôr sa dostal do rúk rôznych majiteľov, medzi nimi boli aj známe gemerské rody.

Husitské obdobie

V polovici 15. storočia bol kostolík obsadený vojskom Jána Jiskru z Brandýsa a bratrickým vojskom. Práve vďaka tomu dostal prívlastok “husitský kostol”. Bratríci tu postavili novú pozorovaciu vežu so strieľňami a kostol obohnali kamenným obranným múrom. Využili tak jeho strategickú polohu.

Husitský kostol v Lúčke
Husitský kostol v Lúčke

Neskoršie osudy kostolíka

Ešte začiatkom 20. storočia sa v kostole slúžili omše. Počas 1. svetovej vojny však čiastočne vyhorel a už nebol obnovený. Obyvatelia obce si neskôr postavili nový kostol priamo v obci.

Počas 2. svetovej vojny bol kostolík značne poškodený, keď tu zaujali obrannú pozíciu nemeckí vojaci. Čiastočná rekonštrukcia a zakonzervovanie prebehli koncom 70. rokov 20. storočia.

Súčasnosť

V súčasnosti sa z historického objektu zachovalo iba obvodové murivo kostola, znížený obranný múr a zrekonštruovaná strážna veža. Každoročne sa tu začiatkom júla konajú ekumenické bohoslužby a koncerty vážnej hudby.

Husitský kostol v Lúčke
Husitský kostol v Lúčke

Ako sa dostať ku kostolíku

Do obce Lúčka sa dostanete odbočkou z obce Lipovník, ktorá leží na ceste I/16 medzi Košicami a Rožňavou. Na hornom konci obce nájdete vybetónovaný chodník a schody, ktoré vás zavedú na miestny cintorín. Husitský kostolík sa nachádza hneď za ním.

Historická pamiatka s nezabudnuteľným čarom

Husitský kostol v Lúčke je neodolateľnou turistickou atrakciou, ktorá očarí každého návštevníka. Okrem úchvatného výhľadu a čistého ovzdušia ponúka jedinečnú možnosť dotknúť sa histórie a zažiť nezabudnuteľnú atmosféru dávnych čias.

Husitský kostol v Lúčke
Husitský kostol v Lúčke