Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Čo sa skrýva pod šatami?

15. decembra 202126. februára 2022

Výstava Čo sa skrýva pod šatami?

Podprsenky, nohavičky, pančuchy, korzety a krinolíny odpovedia na otázku, ktorú si mnohí z nás možno položili: Čo sa skrývalo pod šatami v minulosti? Aktuálna výstava vo Vlastivednom múzeu v Galante prevedie návštevníka naprieč históriou spodnej bielizne od bedrových rúšok až po negližé a umožní mu nahliadnuť pod šaty z obdobia od polovice 19. storočia až po polovicu 20. storočia.

Zrod myšlienky výstavy

Za všetko môže starý lodný kufor“ – spomína na zrod myšlienky výstavy historička Margaréta Nováková, ktorá je autorkou a kurátorkou výstavy s názvom Čo sa skrýva pod šatami? Zaprášený lodný kufor, ktorý našla na povale rodinného domu manžela otvorila asi pred desiatimi rokmi. „Pekne uložené, zažltnuté kusy oblečenia už na začiatku sľubovali, že to bude kráľovský úlovok. A bol!“ Pani Nováková objavila krásne kusy spodného oblečenia, ktoré tvorili súčasť výbavy nevesty v 19. storočí, ktoré dostávali bohaté dievčatá pri výdaji.

Skvosty objavené na povale tvoria základ

Skvosty objavené na povale tvoria základ aktuálnej výstavy a sú doplnené replikami a zbierkovými predmetmi z Tekovského múzea v Leviciach a Vlastivedného múzea v Galante. Pani Nováková opisuje výstavu nasledovne: „Výstava prezentuje históriu spodnej bielizne zhruba do 50-tich rokov 20. storočia, elegantné aj každodenné kúsky, ktoré tvorili súčasť šatníka dám z vyššej spoločnosti v mestách, ale aj obyčajných žien z dedín. Nezabudli sme ani na pánov, sú tu originály, ale aj repliky toho, čo nosili muži. Je tu naozaj pestrá paleta toho, čo sa ukrývalo pod šatami.“

Výstava ponúka i spodný odev ľudových vrstiev

Výstava ponúka k nahliadnutiu i spodný odev ľudových vrstiev obyvateľstva na vidieku v galantskom regióne, ktorý pochádza zo zbierkového fondu Vlastivedného múzea v Galante, ako napríklad rubáše z konopného plátna, spodné košele a sukne. Zaujímavosťou je aj celotelový spodný odev so zadným dielom na zapínanie a odnímanie v prípade potreby, alebo replika pánskeho bedrového rúška.

V minulosti mal spodný odev funkciu chrániť telo pred vonkajšími vplyvmi a spĺňal predovšetkým praktickú funkciu. Postupom času sa začala formovať i jeho estetická funkcia a mohol napomáhať k dosiahnutiu dobovým ideálom krásy, ako napríklad útlemu pásu, požadovanej veľkosti poprsia, alebo šírke bokov. Históriu spodnej bielizne návštevníci môžu sledovať na textových paneloch a obrázkoch od praveku až po novovek.

Návštevníci si môžu vyskúšať krinolínu či spodničku

Pre návštevníkov je pripravených aj niekoľko kúskov krinolín a spodničiek na vyskúšanie, aby sa aspoň na okamih mohli prevteliť do čias minulých.

Zdroj: muzeum.sk

Details

Start:
15. decembra 2021
End:
26. februára 2022
Event Category:
Event Tags:
,

Organizer

Vlastivedné múzeum v Galante
Phone
+421 (0)31 780 55 35
Email
vlast.muzeum.ga@zupa-tt.sk
View Organizer Website

Venue

Vlastivedné múzeum v Galante
Hlavná ul. 976/8
Galanta, 924 01 Slovenská republika
+ Google Map
Phone
+421 (0)31 780 55 35
View Venue Website