Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia

19. decembra 2021 8:0015. januára 2023 17:00

Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia

Výstava Slovenského národného múzea – Múzea Červený Kameň s názvom Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia je ďalšou z radu výstav múzeí SNM, ktoré predstavuje vo svojej sídelnej budove v Bratislave.

Rovnako ako u predošlých výstav špecializovaných múzeí SNM, ani teraz nejde o všeobecnú profilovú prezentáciu múzea a jeho zbierok, ale o tematicky špecifickú výstavu.

Červený Kameň bol sídlom Pálffyovcov

Hrad Červený Kameň, bolo od konca 16. storočia až do roku 1945 rodovým sídlom šľachtického rodu Pálffyovcov. Zbierkový fond, ktorý tu následne vznikol, tvorí široké spektrum zbierkových predmetov. Ide o oblasti histórie, umeleckého remesla a výtvarného umenia rôznorodej proveniencie a datovania. Zvolená téma prezentuje prostredníctvom zbierkových predmetov konkrétny výsek z dejín hradu i rodu, s ktorým je toto šľachtické sídlo späté. Zachované predmety sú však len zlomkami z bohatej histórie rodu. Kvôli umocneniu reprezentatívneho charakteru výstavy je téma zasadená do širšieho historického kontextu. Ilustruje previazanosť Pálffyovcov s panovníckym dvorom v období vládnutia Márie Terézie.

Výstava pozostáva z viacerých tém

Výstava pozostáva z viacerých tém. Približujú konkrétnych členov rodu Pálffy, hrad Červený Kameň a panstvo v tomto období. V 18. storočí, ktoré znamenalo novú éru v dejinách Habsburskej monarchie, boli Pálffyovci aktívnou súčasťou politického diania. Dominanty výstavy – portréty príslušníkov vládnucej dynastie a ich súčasníkov z rodu Pálffy, dobre ilustrujú spoločenský status rodu v tomto období. Rovnako aj výsledky snahy o naklonenie uhorskej šľachty na stranu panovníckeho dvora. Po dvoch bratoch, palatínoch Mikulášovi (1657 – 1732) a Jánovi (1663 – 1751), je ústrednou postavou výstavy Mikulášov vnuk Rudolf Pálffy (1719 – 1768). Ten pokračoval v tradícii previazania rodu s viedenským dvorom. Jeho život bol však výrazne spätý s panstvom a hradom Červený Kameň. Okrem úprav samotného objektu to dobre dokladá viacero artefaktov z jeho rozsiahlej zbierky starožitností a kuriozít, ale i fragmenty knižnice či stolovacích súprav.

Prezentované sú maľby a grafiky dobových majstrov

Na výstave sú prezentované maľby a grafiky popredných dobových portrétnych majstrov a ich dielní (Johann Gottfried Auerbach, Rosalba Carriera, Johann Gottfried Haid, Martin van Meytens, Jakub Schmutzer). Rovnako aj viaceré doposiaľ nevystavované predmety z kabinetu starožitností Rudolfa Pálffyho, ukážky fajansy z holíčskej cisársko-kráľovskej manufaktúry.

nechýba ani unikátna veľkorozmerná mapa časti Malých Karpát v blízkosti Červeného Kameňa, mortuárium Márie Terézie z pozostalosti viedenského arcibiskupa Krištofa Migazziho. Súčasťou výstavy je aj zakázaný spis „slovenského Sokrata“ Adama Františka Kollára o vzťahu panovníckej moci k cirkvi a k šľachte z knižnice Rudolfa Pálffyho a mnohé ďalšie predmety zo zbierok SNM – Múzea Červený Kameň.

Zdroj: SNM

Podrobnosti

Začiatok:
19. decembra 2021 8:00
Koniec:
15. januára 2023 17:00
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky:
,

Organizátor

Slovenské národné múzeum
Dokončené
+421 2 204 69 109
Email
zuzana.vasaryova@snm.sk
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Slovenské národné múzeum
Vajanského nábrežie 2
Bratislava, 810 06 Slovenská republika
+ Google Mapy
Dokončené
+421 2 204 69 109
Webstránka Miesto udalosti