Šikmá veža – Vrbové

Šikmá veža, Vrbové Autor: Vlado Miček

Najcharakteristickejšou črtou mesta Vrbové je šikmá veža. Nachádza sa v blízkosti kostola svätého Martina v nadmorskej výške 188 m. n. m. Ide o štvorbokú budovu postavenú s klasicistickom slohu, ktorá má pôdorys s rozmermi 6,5 x 6,5 m. Výška od päty veže činí viac ako 38 metrov vrátane kríža.

Základný kameň veže-zvonice postavili 7. mája 1832. Projektu sa ujal murársky majster Jozef Verner z Čachtíc a dielo dokončil v roku 1835. Náklady na výstavbu hradila cirkev, ktorej objekt patrí. Hodinový mechanizmus je vlastníctvom mesta.

Veža sa naklonila v roku 1930

Po dlhotrvajúcich dažďoch sa veža 28. októbra 1930 náhle naklonila. Príčina bola v podmoknutí pôdy a v pomerne úzkych základoch stavby.

Neskôr sa uvádzalo, že odklon činil 70 až 75 cm. Tento stav viedol Mestský úrad Vrbové k tomu, že v roku 1997 objednal odborné zameranie. Zistilo sa, že veža je odklonená od zvislej osi o 98 cm smerom na juhozápad. To v podstate potvrdilo aj nasledujúce meranie v roku 2000, ktoré vykázalo 99-centimetrovú odchýlku resp. 85 cm bez kríža. Rozdiel jedného centimetra však predstavuje toleranciu v nepresnosti merania.

Zo Šikmej veže sa stala turistická atrakcia

Hendikep veže sa premenil na istú prednosť – stala sa z nej turistická atrakcia, pre ktorú býva Vrbové nazývané i slovenská Pisa. Pre porovnanie, 55-metrov vysoká šikmá veža v Pise, postavená v rokoch 1360 až 1370, má odklon od zvislice 4,42 m.

Zdroj: Mesto Vrbové