Rozhľadňa Kamenec

Rozhľadňa Kamenec Zdroj: Obec Vrbovce

Rozhľadňa Kamenec, ktorú môžete nájsť na vrchu Kamenec v malebnej obci Vrbovce, je miestom, kde si môžete dopriať nielen úchvatné výhľady, ale aj významné informácie o prírode a vtákoch v okolí.

Táto rozhľadňa je skolaudovaná od 30. augusta 2023 a jej používanie je plne k dispozícii pre verejnosť. Jej výnimočný charakter je potvrdený aj skutočnosťou, že je postavená na vrchu, konkrétne v nadmorskej výške 522 metrov.

Rozhľadňa Kamenec je svojou celkovou výškou 8,25 metra impozantnou stavbou, ktorá týči nad celým okolím. Na jej plošine, umiestnenej vo výške 4,4 metra, môžete po obdivovaní panorámy odpočívať a vychutnať si pokoj a ticho prírody.

Investorom tejto unikátnej stavby je obec Vrbovce, ktorá na jej výstavbu získala prostriedky prostredníctvom projektu cezhraničnej spolupráce Interreg Slovensko/Česká republika. Projekt nesie názov “Kam za vtákmi“, čo naznačuje jeho zamyslenie na prírodu a jej flóru a faunu.

Projekt “Kam za vtákmi” ale nezahŕňa iba výstavbu rozhľadne. Súčasťou tohto projektu sú aj edukatívne infotabule, ktoré sú rozmiestnené v rôznych lokalitách obce Vrbovce. Tieto infotabule približujú život vtákov v jednotlivých lokalitách obce a propagujú tak ochranu a starostlivosť o prírodu.

V altáne na detskom ihrisku v obci Vrbovce je zabudovaná nabíjačka pre elektrocyklistov. Táto nabíjačka je taktiež súčasťou projektu “Kam za vtákmi” a jej cieľom je podporiť ekologickú dopravu v obci a jej okolí.

Rozhľadňa Kamenec je vybudovaná z dubového dreva, ktoré je vďaka svojim vlastnostiam odolnejšie a má dlhšiu životnosť ako drevo z ihličnanov. Väčšia odolnosť dubového dreva však neznamená, že by sa s rozhľadňou nemalo zaobchádzať s rešpektom. Prosíme všetkých návštevníkov, aby sa chovali šetrne a udržiavali poriadok v okolí rozhľadne, aby si toto miesto mohli užiť aj ďalšie generácie. Tón hlasu: Poučný.