Pamätník kuruckej bitky, Vrbovce – Ostrý vrch

Pamätník kuruckej bitky, Vrbovce - Ostrý vrch Zdroj: KrasyKopanic.sk

Ak niekto doteraz poznal Ostrý vrch nad obcou Vrbovce v kopaničiarskom kraji, tak ako miesto, kde je postavená veterná vrtuľa, ktorá je jednou z dominánt regiónu. Teraz vďaka dobrovoľníkom z OZ Johanky Hrebendovej Bórikovej tam pribudol aj Pamätník kuruckej bitky.

Samotný výlet je zážitkom

Už samotný výlet na toto miesto je zážitkom, obzvlášť ak „chytíte“ nádherné počasie. Kopaničiarsky región ponúka v každom ročnom období nádherné pohľady do dolín a okolitých kopcov. Na svoje si prídu aj cykloturisti, ktorým dá výšľap na toto miesto, ktoré sa nachádza meter nad 600-metrovou hranicou, tiež zabrať.

Pamätník pripomína bitku z roku 1704

Ale poďme k samotnému pamätníku, ktorý pod vrtuľami pribudol na konci novembra 2022. Samotná bitka sa odohrala počas Povstania Františka II. Rákocziho, ktoré sa odohrávalo v rokoch 1703 až 1711. Pod Rákocziho vlajkami bojovali príslušníci viacerých spoločenských vrstiev od chudobných sedliakov, mešťanov, protestantov až po zemanov. Z národností išlo zväčša o Maďarov, Slovákov a Rusínov a bojovali pod heslom „S Bohom za vlasť a slobodu“.

Bitka na Ostrom vrchu sa odohral v decembri 1704, kde sa stretli habsburskí vojaci poľného maršala Sieberga von Heistera a kuruckí povstalci generála Mikuláša Berčéniho. Po bitke boli ranení kuruci prevezení do Sobotišťa, kde však mnohí svojim zraneniam podľahli. Berčéniho bojovníci sa napokon pod hrozbou obkľúčenia z vrchu stiahli cez Myjavu do Nového Mesta. Podľa Slovenských pohľadov sa nestiahli z dôvodu presily nepriateľa, ale z dôvodu, že im dochádzala voda.

Ostrý vrch je z hľadiska tohto povstania zaujímavý tým, že bol jedným z najzápadnejších miest, kde sa kuruci stretli s labancami. Kuruci boli na vrchu zakopaní a odtiaľ podnikali výpady najmä na severnú Moravu. Vrbovce a Sobotište boli považované za kurucké hniezda v regióne, za čo ich stihol trest, keď ich habsburské vojská vypálili.

V každom prípade pripomína pamätník ďalšiu čriepku našich dejín a poodkrýva, že boj za slobodu je v tomto regióne hlboko zakorenený v génoch tunajších obyvateľov.

Na Ostrý vrch je ideálne vyraziť z obce Vrbovce

Ak plánujete výlet na toto miesto, ideálnym štartom je obec Vrbovce, z ktorej vedie zelená značka. Ňou sa popri priehrade a krátkym ostrejším stúpaním dostanete na rázcestník Ostrý vrch – Paľovci. Odtiaľ sa dá k pamätníku dostať po červenej cyklistickej trase. Samotný vrch sa nachádza vo výške 601 metrov a je odtiaľ nádherný výhľad na široké okolie vrátane moravskej strany ale aj na hrad Branč.

Ak nemáte radi návrat po rovnakej trase, pod vrchom sa dá napojiť na červenú Záhorácku magistrálu, po ktorej sa dá pokračovať na Šance a odtiaľ po modrej do východiskového bodu vo Vrbovciach. Kto chce, môže po červenej pokračovať do Sobotišťa, zelená ho zas dovedie na Myjavu.