Plánuje rezort dopravy zrušiť vlaky na trati Myjava – Vrbovce?

Železničná stanica, Vrbovce

Aktualizácia o vyjadrenie mesta Myjava a Ministerstva dopravy a výstavby SR: V súčasnej dobe prebieha príprava nového grafikonu vlakovej dopravy 2022/2023. V úseku Myjava – Vrbovce v dĺžke 8 kilometrov zatiaľ nie je plánovaný žiadny osobný vlak.

„Tento úsek je údajne “v riešení”. Ťažko povedať čo si pod tým predstaviť. Ostávajú len dohady a neistota. Máme sa snáď spoľahnúť na to, že na danom traťovom úseku budú osobné vlaky jazdiť naďalej? Keďže sa v tomto štáte čím ďalej, tým viac nedá spoliehať na nič, rozhodli sme sa jednať. Týmto chceme dať najavo, že žiadame o zachovanie osobnej vlakovej dopravy v úseku Myjava – Vrbovce v plnom rozsahu ako v GVD 2021/2022,“ informoval Viliam Matuška zo Železničného múzea Stará Turá.

Ako doplnil, vo Vrbovciach prebehlo stretnutie starostov a primátorov, ich zástupcov, zamestnancov ŽSR a ďalších, od Starej Turej po Velkú nad Veličkou. Výsledkom stretnutia bola písomná žiadosť “Zachovanie osobnej vlakovej dopravy v pohraničnom regióne Myjava – Vrbovce – Javorník nad Veličkou ČR” adresovaná MDV SR, MF SR, ZSSK a TSK.

Región, ktorý je už dnes ťažko dostupný utrpí ďalšiu ranu. Nehovoriac o ukončení medzinárodného spojenia SR/ČR (EÚ). Čas beží a ak sa nenájde riešenie „cez Myjavu“ sa na Moravu nedostaneme. Tušia kompetentný aké sú potreby obyvateľstva v regióne? Pripravujeme petíciu pre zachovanie osobných vlakov na danom úseku. Hľadajme riešenia ako sa veci robiť dajú, nie dôvody prečo to nejde. Verím, že našu spoločnú iniciatívu podporíte,“ doplnil Matuška.

Pripomienky poslalo aj mesto Myjava

Návrh grafikonu sme za mesto Myjava pripomienkovali a takisto podporujeme aj spoločnú iniciatívu obcí a Železničného múzea Stará Turá. Už sme tu v minulosti takéto boje za zachovanie železničnej dopravy v regióne mali a je smutné, že namiesto jej zveľaďovania – zvlášť v dobe, keď sa kladie dôraz na ekológiu a využívanie hromadnej dopravy – sa musíme opäť snažiť o jej záchranu…,“ informovalo mesto Myjava.

Zrušenie vlakov by oslabilo aj cestovný ruch

Ak by skončila vlaková doprava na trase Myjava – Vrbovce, bolo by to aj proti rozvoju cestovného ruchu v tomto malebnom kopaničiarskom regióne. Túto trať totiž najmä v letných mesiacoch využívajú nielen turisti ale aj cykloturisti. Najmä stanica Vrbovce je obľúbeným bodom, z ktorého štartujú ale aj končia turisti a cyklisti. Len nedávno bola napr. dobudovaná nová cyklotrasa z Vrboviec k veternému mlynu v Kuželove, ktorej dostupnosť by sa zrušením vlakového spojenia výrazne zhoršila.

Vyjadrenie mesta Myjava a Ministerstva DaV SR