Hrad Vršatec

Hrad Vršatec

Hrad Vršatec je neprehliadnuteľnou dominantou stredného Považia. Nachádza sa nad obcou Vršatské Podhradie v Bielych Karpatoch.

Oblasť bola osídlená už v dobe bronzovej a neskôr tu Slovania vybudovali strážnu vežu. Hrad postupne vystriedal viacerých majiteľov a dnes z neho zostali len ruiny. Napriek tomu je obľúbeným turistickým cieľom vďaka ľahkej dostupnosti a nádherným výhľadom na okolie.

Hrad Vršatec
Hrad Vršatec

História hradu

Prvé zmienky o hrade pochádzajú z 13. storočia, kedy tu bola postavená strážna veža s malým vojenským táborom. Hrad chránil severné hranice Uhorska a kontroloval dôležitý priesmyk na Moravu. V 14. storočí tu už stál kamenný hrad, ktorý vlastnil aj Matúš Čák Trenčiansky. Neskôr hrad prešiel viacerými prestavbami a v 16. storočí pribudol renesančný palác s okrúhlou baštou. Počas Rákociho povstania v roku 1708 bol hrad výrazne poškodený a neskôr úplne zbúraný na príkaz panovníka.

Vršatské bralá

Hrad Vršatec sa týči na mohutných vápencových bralách, ktoré sú výraznou prírodnou dominantou okolia. Bradlá majú formu ihiel, stien a veží, ktoré sa vypínajú nad lesmi Bielych Karpát. Oblasťou vedie náučný chodník, ktorý sa začína priamo v obci Vršatské Podhradie. Pohyb v celej lokalite je na vlastnú zodpovednosť, pretože chodníky nie sú zabezpečené a mnohé vyhliadky sú veľmi exponované.

Hrad Vršatec
Hrad Vršatec

Výhľady a otváracie hodiny

Hrad je celoročne prístupný a vstup do zrúcaniny je bezplatný. Z hradu a okolia sa za priaznivého počasia naskytajú panoramatické výhľady na Malú Fatru, Martinské hole, Kľak, Vápeč, Strážovské vrchy a celé Považie. Návšteva hradu Vršatec a okolitých brál je skvelým tipom na jednodňový výlet pre milovníkov histórie a krásnej prírody.

Hrad Vršatec
Hrad Vršatec

Ako sa dostať na hrad Vršatec

Autom sa na hrad dostanete z Trenčína smerom na Ilavu, cez obec Pruské až do Vršatského Podhradia. Vlakom alebo autobusom sa dostanete do Ilavy a odtiaľ autobusom do Vršatského Podhradia. Z autobusovej zastávky je to k zrúcanine hradu Vršatec približne 10 minút pešo. Zo zastávky pokračujte po ceste hore dedinou až do priesmyku medzi dvoma bralami. Pri viacjazyčnej informačnej tabuli odbočte vľavo a pokračujte po turistickej značke až na hrad.

Hrad Vršatec

Hrad Vršatec a bralá sú obľúbeným turistickým cieľom

Hrad a Vršatské bralá sú obľúbeným turistickým cieľom na strednom Považí. Vďaka ľahkej dostupnosti a nádherným výhľadom na okolie stoja rozhodne za návštevu. Príďte sa pokochať krásnou prírodou a preskúmať zrúcaninu hradu, ktorý má bohatú a zaujímavú históriu.

Hrad Vršatec
Hrad Vršatec