Nádvorie Európy, Komárno

Nádvorie Európy, Komárno

Nádvorie Európy je jedinečným architektonickým skvostom nachádzajúcim sa v meste Komárno na juhu Slovenska. Toto námestie, rozprestierajúce sa na ploche 6500 m², predstavuje harmonickú súhru rôznych európskych architektonických štýlov. Návštevníci tu majú možnosť obdivovať charakteristické črty architektúry takmer 40 krajín a regiónov na jednom mieste.

Vznik a idea Nádvoria Európy

Základná idea vzniku Nádvoria Európy je úzko spätá s prelomom tisícročia a poukazuje na spoločné korene európskej kultúry. Podľa projektov Nándora Litomericzkého a Petra Vargu jednotlivé budovy námestia prezentujú v štylizovanej forme architektonické znaky staviteľstva širokej palety európskych krajín a regiónov.

Nádvorie Európy, Komárno

Prepojenie s historickým jadrom mesta

Nádvorie Európy je s historickým centrom mesta Komárno prepojené prostredníctvom piatich brán. Tieto brány sú pomenované po panovníkoch, ktorí zohrali významnú úlohu v dejinách Európy a prispeli k rozvoju mesta Komárno. Zo strany vnútorného parku Zichyho paláca sa nachádza Brána Mateja I., ktorý bol s mestom úzko citovo spojený.

Nádvorie Európy, Komárno

Architektonické zaujímavosti

Na Nádvorí Európy môžu návštevníci obdivovať budovy reprezentujúce architektúru a stavebné slohy charakteristické pre rôzne európske krajiny. Západnú stranu námestia ohraničujú estónske, fínske, belgické, holandské, frízske, nórske, dánske, anglické, írske, škótske a waleské domy. Nechýbajú ani domy zo San Marina, Rumunska, Česka či Slovenska. Zaujímavosťou je nemecký dom, ktorý ako jediný nie je novostavbou, ale najstaršou budovou v meste.

Nádvorie Európy, Komárno

Dominanty Nádvoria Európy

V strede námestia sa nachádza funkčná kópia pôvodnej studne, ktorá do roku 1878 stála na Hlavnom námestí pred komárňanskou radnicou. Ďalšou dominantou je Galéria sôch “Európa”, prezentujúca panovníkov a významné historické osobnosti. Nádvorie Európy tak nie je len architektonickým skvostom, ale aj miestom, kde sa stretáva história s modernou.

Nádvorie Európy, Komárno

Nádvorie Európy je modernou pamiatkou

V prípade Nádvoria Európy v Komárne ide o modernú pamiatku v Podunajsku, ktorá si zaslúži pozornosť každého milovníka architektúry a histórie. Toto unikátne námestie ponúka návštevníkom možnosť spoznať rôznorodosť európskej architektúry na jednom mieste a zároveň si vychutnať príjemnú atmosféru, ktorá tu vládne. Či už počas rušných podujatí alebo v pokojnejších obdobiach, Nádvorie Európy je vždy výnimočným zážitkom.