Hrad Hrušov

Hrad Hrušov

Hrad Hrušov alebo Hrušovský hrad je zrúcanina gotického hradu nachádzajúca sa na vrchu Skalka nad cestou z Topoľčianok do Skýcova v katastrálnom území obce Hostie. Počiatky Hrušovského hradu nie sú presne známe, no jeho stavba je datovaná do obdobia po odchode Mongolov. V listinách sa prvý raz spomína v roku 1253.

Funkciou hradu bolo stráženie obchodnej cesty

Hlavnou funkciou hradu bolo stráženie obchodnej cesty spájajúcej Požitavie s Ponitrím. V polovici 14. storočia hrad často menil majiteľov. V rokoch 1321 až 1344 patril rodine Levických, neskôr sa stal kráľovským majetkom. Roku 1347 kráľ Ľudovít Veľký daroval Hrušov synovi župana Júlia z Topoľčian, magistrovi Mikulášovi a jeho pokrvnému bratovi Ondrejovi. V darovacej listine sa hrad objavuje pod názvom “Castrum Nostrum Hurusov”. Neskôr sa stal znovu kráľovským majetkom a bol pod správou kastelánov.

Keď medzi sebou bojovalo viacero dynastií, okolo roku 1446 kastelán hrad predal Kolomanovi z Topoľčianok. Do tej doby bol hrad majetkom Bubekovcov. V roku 1616 bol celý hradný komplex predaný Ladislavovi Petheovi. Predaj hradu bol spôsobený vymretím rodu dovtedajších majiteľov šľachticov z Topoľčianok. Koniec slávy Hrušovského hradu prinieslo protihabsburské povstanie, keď bol v roku 1708 hrad dobytý a zničený.

Zachoval sa ako zrúcanina na pôdoryse

Hrad Hrušov je dobre dostupný. Zrúcanina určite spríjemní popoludnie nejednému nadšencovi hradov a zámkov, prípadne vhodne poslúži ako príjemná vychádzka pre rodiny s deťmi. Hrad sa dodnes zachoval len ako zrúcanina na pôvodnom pôdoryse. Našťastie sa zachovali aspoň zvyšky niektorých veží a bášt. Zachovaných ostalo aj množstvo rôznych architektonických detailov. O rekonštrukciu sa snaží občianske združenie Leustach.

Prístup na hrad je možný z viacerých miest. Po červenej turistickej značke z parkoviska pod hradom, po zelenej z obce Skýcov a následne s odbočením na červenú  značku pri Lúke pod Kruhom ako aj po červenej z obce Jedľové Kostoľany.

Zdroj: https://www.leustach.com/