Hrad Uhrovec

Hrad Uhrovec

Strážovské vrchy ukrývajú mnoho pokladov a jedným z nich je aj zrúcanina hradu Uhrovec. Nachádza sa v srdci pohoria, vo výške 591 m nad morom. Hrad Uhrovec vás prekvapí svojím zachovalým stavom a nečakaným ruchom, keďže na hrade prebiehajú dlhodobé rekonštrukčné práce.

História hradu

Hrad Uhrovec má bohatú históriu siahajúcu do druhej polovice 13. storočia. Medzi jeho majiteľov patrili významné osobnosti ako Matúš Čák Trenčiansky, kráľ Karol Róbert či Žigmund Luxemburský. Vďaka svojej nedostupnej polohe sa hrad vyhol ničivým bojom a dokonca odolal aj tureckým nájazdom. Mnohí šľachtici si tu preto nechávali uschovať cennosti a dôležité listiny.

Hrad Uhrovec

Súčasnosť hradu

Posledným majiteľom hradu bol rod Zayovcov, ktorý však začal uprednostňovať pohodlnejší kaštieľ v Uhrovci. Hrad postupne chátral a v 19. storočí vyhorel. Napriek tomu sa zachovali viaceré pozoruhodné časti, ako neskororománska kaplnka, veže, záchody, krby či cisterny. Od roku 2015 sa o obnovu hradu starajú dobrovoľníci a konajú sa tu rôzne podujatia. Po dohode s kastelánom je možné na hrade aj prenocovať.

Projekt záchrany hradu

Občianske združenie Hrad Uhrovec sa snaží zastaviť chátranie hradu a zachrániť najvzácnejšie časti. Cieľom projektu je nielen fyzická konzervácia, ale aj výskum, vzdelávanie a zapojenie miestnej komunity. Projekt má slúžiť ako inšpirácia pre podobné iniciatívy a vytvoriť priestor pre voľnočasové aktivity mladých ľudí.

Hrad Uhrovec

Cesta na hrad

Ak sa rozhodnete pre kratšiu trasu, pripravte sa na strmšie stúpanie. Začnite v Uhrovskom Podhradí, kde sa vydáte po zelenej turistickej značke. Dávajte si pozor na správne odbočenie z cesty na chodník medzi dvoma plotmi. Hoci smerovník uvádza čas 55 minút, túto trasu zvládnete aj za pol hodiny. Odmenou vám budú nádherné výhľady na okolité zalesnené kopce a vstup na hrad Uhrovec.

Hrad Uhrovec je jedinečnou pamiatkou

Hrad Uhrovec je jedinečnou pamiatkou, ktorá stojí za návštevu. Okrem pozoruhodnej architektúry ponúka aj krásne výhľady na okolitú prírodu. Vďaka úsiliu dobrovoľníkov a občianskeho združenia má tento skvost Strážovských vrchov nádej na záchranu pre budúce generácie.

Hrad Uhrovec