Hrad Plaveč

Hrad Plaveč

Na severovýchodnom Slovensku, v okrese Stará Ľubovňa, sa týči zrúcanina hradu Plaveč. Tento hrad z 13. storočia stráži širokú dolinu rieky Poprad a v minulosti slúžil ako obrana cesty do Poľska.

História hradu

Hrad Plaveč bol postavený okolo roku 1294 pri brode cez rieku Poprad. Jeho názov pravdepodobne pochádza od kmeňa Plavcov (Polovcov), ktorých uhorskí králi v 11. – 12. storočí usadzovali v pohraničných oblastiach na obranu hraníc.

Počas svojej histórie mal hrad viacerých majiteľov, ktorí ho postupne prestavali. V 18. storočí stratil svoj vojenský význam a poslednými obyvateľmi hradu boli v 19. storočí Paloszayovci. Kvôli narušenej statike sa však presťahovali do kaštieľa pri Plavči.

Hrad Plaveč
Hrad Plaveč

Súčasnosť a obnova hradu

V roku 1856 hrad vyhorel a odvtedy je v ruinách. Zachovali sa zvyšky juhovýchodného muriva s kruhovou baštou a niekoľko múrov bývalej obytnej časti.

Od roku 2014 prebieha na hrade obnova vďaka príspevkom z Ministerstva kultúry, Európskym fondom a Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny s prispením nezamestnaných. V prvej etape sa obnovila juhovýchodná stena a objavila sa časť podzemných priestorov. Druhá etapa počíta s opravou priľahlej juhovýchodnej bašty.

Hrad Plaveč
Hrad Plaveč

Výhľad a prístup

Z hradného vrchu sa návštevníkom naskytá nádherný výhľad na široké okolie. Prístup na zrúcaninu hradu Plaveč je voľný a pešo z obce Plaveč trvá približne 10 minút.

Deň hradu Plaveč

Miestne občianske združenie Džatky pre všetko organizuje každoročne v poslednú augustovú nedeľu kultúrnu akciu pre širokú verejnosť s názvom Deň hradu Plaveč. Toto podujatie umožňuje návštevníkom spoznať históriu a krásy hradu Plaveč.

Hrad Plaveč je významnou historickou pamiatkou

Hrad Plaveč je významnou historickou pamiatkou severovýchodného Slovenska. Napriek tomu, že je v ruinách, stále pripomína bohatú históriu regiónu a vďaka prebiehajúcej obnove má potenciál stať sa obľúbeným turistickým cieľom.

Hrad Plaveč
Hrad Plaveč