Hrad Lednica

Hrad Lednica

Hrad Lednica, nachádzajúci sa nad rovnomennou obcou neďaleko Púchova, je jedným z najťažšie dostupných hradov na Slovensku. Svojou polohou na strmom brale a bohatou históriou láka návštevníkov, ktorí túžia po dobrodružstve a odhaľovaní tajomstiev minulosti.

História hradu

Počiatky hradu Lednica siahajú do 13. storočia, kedy plnil úlohu strážcu severozápadnej hranice Uhorska. Počas svojej existencie sa na hrade vystriedalo viacero majiteľov, medzi ktorých patrili župan Marek z Lednice, Matúš Čák Trenčiansky, rodina Pakšiovcov či bratia Sobek a Matej Bielikovci. Hrad bol tiež sídlom lúpežných rytierov.

Hrad Lednica
Hrad Lednica

Súčasnosť a obnova hradu

V súčasnosti prebieha od roku 2004 rozsiahla obnova a konzervovanie hradu vďaka úsiliu dobrovoľníkov, obce Lednica a príspevkom od darcov. Vďaka tomu Lednickému hradu svitá na lepšie časy a návštevníci môžu obdivovať výsledky ich práce.

Katarínkin prameň a povesť

Pod hradným bralom vyviera studnička známa ako Katarínkin prameň, z ktorej kedysi pil vodu aj J. A. Komenský. K prameňu sa viaže smutný príbeh o Katarínke, ktorá radšej zvolila smrť skokom z hradného okna, než by sa stala nedobrovoľnou milenkou náruživého grófa.

Hrad Lednica
Hrad Lednica

Vyhliadka Straka

Nezabudnuteľný adrenalínový zážitok ponúka výstup na hradné bralo. Z neho sa návštevníkom naskytne krásny výhľad na okolie, obec Lednica a Lednické skalky, ale aj na širšie okolie. Prístup na najvyššiu vyhliadku vedie cez oceľový rebrík a vysekané kamenné schody. Táto atrakcia sa však neodporúča pre malé deti a vstup je len na vlastné riziko.

Praktické informácie

Hrad Lednica sa nachádza približne 16 km od Púchova a je otvorený od apríla do októbra. Z centra obce Lednica vedie na hrad cesta a prístupový chodník okolo studničky. Parkovať sa dá pred Obecným úradom, kde sa nachádza niekoľko parkovacích miest. Najbližšia autobusová zastávka je vzdialená približne 10 minút chôdze od hradu.

Hrad Lednica
Hrad Lednica

Hrad Lednica ponúka neopakovateľné výhľady

Návšteva hradu Lednica je skvelou príležitosťou pre všetkých, ktorí hľadajú dobrodružstvo, históriu a neopakovateľné výhľady. Vďaka prebiehajúcej obnove a úsiliu dobrovoľníkov sa tento strážca severozápadnej hranice Uhorska opäť stáva perlou Považia a lákadlom pre turistov z blízkeho i ďalekého okolia.