Socha Júliusa Satinského, Bratislava

Socha Júliusa Satinského, Bratislava

Dunajská ulica v Bratislave sa stala pojmom nielen na Slovensku, ale aj za jeho hranicami. Veľkú zásluhu na jej popularite má nepochybne známy slovenský herec, komik a rozprávač Július Satinský, ktorý sa tu narodil, vyrastal a prežil celý svoj život.

Návrat Júliusa Satinského na Dunajskú ulicu

Julo Satinský sa na Dunajskú vrátil vďaka soche od akademického sochára Svetozára Ilavského. Socha s názvom “Július Satinský načúva zvukom Dunajskej ulice” bola slávnostne odhalená 24. septembra 2006 za prítomnosti najbližších príbuzných, priateľov, známych a mnohých poslucháčov, divákov a čitateľov.

Socha Júliusa Satinského, Bratislava
Socha Júliusa Satinského, Bratislava

Popis sochy

Socha zobrazuje bustu Júliusa Satinského osadenú na kráčajúcom stole. Prostredníctvom ucha na fasáde domu Satinský akoby načúva, či je na Dunajskej ulici všetko v poriadku. Stôl má riadidlá so svetlometom, ktorý mieri na pamätnú tabuľu s výrokom: “Na našej ulici je sloboda.

Atmosféra Dunajskej ulice

Na Dunajskej ulici, kde Július Satinský býval, okoloidúcich zabávajú masky na chodúľoch a postavičky Bratislavy ako Čumil a Schöner Náci. Táto ulica je plná života a humoru, ktorý bol pre Satinského tak typický.

Socha Júliusa Satinského, Bratislava
Socha Júliusa Satinského, Bratislava

Život a dielo Júliusa Satinského

Július Satinský bol prozaik, dramatik, fejtonista, autor literatúry pre deti a najmä známy humorista z dvojice L&S. Spolu s Milanom Lasicom pôsobili ako komická dvojica od roku 1959 a zabávali ľudí v Československu počas celej socialistickej éry aj po jeho rozpade. Satinský bol tiež filmovým hercom, spevákom a rozhlasovým moderátorom.

Ocenenia a odkaz

V roku 2002 dostal Július Satinský Pribinov kríž I. triedy za celoživotný prínos slovenskému umeniu a podporu rozvoja ľudskej spoločnosti. Neskôr v tom istom roku tento slávny šoumen zomrel na rakovinu hrubého čreva. Pre mnohých bol a stále zostáva hrdinom, na ktorého pamiatku mu v Bratislave postavili pomník.

Socha Júliusa Satinského, Bratislava

Socha Júliusa Satinského je nielen poctou velikánovi

Socha Júliusa Satinského na Dunajskej ulici v Bratislave je nielen poctou tomuto velikánovi slovenskej kultúry, ale aj pripomienkou jeho humoru, talentu a lásky k životu. Je symbolom slobody a radosti, ktoré Satinský prinášal svojim divákom a poslucháčom počas celej svojej kariéry.