Važecká jaskyňa

Važecká jaskyňa

Važecká jaskyňa, jedna z najznámejších jaskýň na severnom Slovensku, očarí návštevníkov svojou bohatou kvapľovou výzdobou, pozoruhodnými nálezmi kostí jaskynných medveďov a vzácnou jaskynnou faunou. Hoci patrí medzi kratšie sprístupnené jaskyne, rozhodne stojí za návštevu.

Poloha a prístup

Jaskyňa sa nachádza vo Važeckom krase na západnom okraji obce Važec, medzi Liptovským Mikulášom a Popradom. Vchod do jaskyne leží 8 m nad údolnou nivou Bieleho Váhu, v nadmorskej výške 784 m. Parkovisko sa nachádza priamo pred vchodom, čo uľahčuje prístup návštevníkom.

Važecká jaskyňa

Prehliadková trasa

Prehliadková trasa meria 235 metrov s prevýšením 5 metrov a počtom 88 schodov. Prehliadka trvá približne 25 minút a teplota v jaskyni sa pohybuje od 6,5 °C do 7,1 °C. Počas prehliadky môžete obdivovať bohatú snehobielu sintrovú výzdobu a malé jazierka.

Važecká jaskyňa

Paleontologické nálezy

Jaskyňa je významným paleontologickým náleziskom kostí jaskynných medveďov. Tieto zvieratá celoročne obývali jaskyne, kde aj odchovávali svoje mláďatá. Pozostatky ich kostier sa nachádzajú takmer výhradne v jaskyniach. Jaskynné medvede boli prevažne bylinožravce, živili sa rastlinami a bobulami, len zriedkavo menšími živočíchmi.

Važecká jaskyňa

Vzácna jaskynná fauna

Okrem pozoruhodných nálezov kostí jaskynných medveďov sa Važecká jaskyňa môže pochváliť aj vzácnou jaskynnou faunou. Nález šťúrovky Eukoenenia spelaea je najsevernejším výskytom zástupcu tohto radu pavúkovcov, vďaka čomu patrí jaskyňa medzi biospeleologické lokality európskeho významu.

Važecká jaskyňa

Važecká jaskyňa očarí výzdobou, nálezmi aj faunou

Važecká jaskyňa je otvorená pre verejnosť od februára do konca augusta. Ak sa chystáte navštíviť severné Slovensko, rozhodne nevynechajte túto podzemnú klenotnicu horného Liptova. Očarí vás svojou nádhernou výzdobou, pozoruhodnými nálezmi a vzácnou faunou.

Važecká jaskyňa
Važecká jaskyňa