Plagát z Dolnej Krupej ocenili na medzinárodnom bienále v Lubline

Rozárium hudby, Dolná Krupá

Plagát vytvorený pre koncert komornej hudby „Rozárium hudby“ v Dolnej Krupej bol zaradený do výberu najlepších prihlásených plagátov na medzinárodnom bienále plagátu International Poster Biennale 2021 v poľskom Lubline. Informovala o tom Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj.

Zo 4000 prihlásených diel z celého sveta sa plagát od grafických dizajnérov Veroniky a Eduarda Barrera dostal medzi 336 najlepších. Tie boli následne prezentované na výstave. Témou koncertu komornej hudby „Rozárium hudby“ bol príbeh lásky geniálneho skladateľa a krásnej grófky, ktorá žila v Kaštieli v Dolnej Krupej. Dolná Krupá je zároveň spojená s unikátnym rozáriom a tzv. Ružovou grófkou Chotekovou, ktorá ho založila.

Plagát vizuálne zaujímavo prepojil obidve témy. „Pri tvorbe plagátu nás inšpiroval málo známy príbeh tohto miesta. Keďže Beethovenova prítomnosť v Dolnej Krupej nebola nikdy potvrdená, toto mystérium znázorňujeme jeho siluetou a gestom. Tým nám dáva najavo, aby sme neprezradili jeho tajomstvo. Zároveň používame ruže odkazujúce nielen na rozárium, kde sa konal koncert, ale aj na romantický príbeh spájajúci sa s kaštieľom,“ uviedla spoluautorka plagátu Veronika Barrera.

Ako doplnila, výber plagátu reprezentujúci kultúrnu udalosť si vysoko cení. „Hlavne v časoch, kedy sa na súťažiach grafického dizajnu objavujú plagáty, ktoré neboli vytvorené pre klienta a neboli reálne použité vo verejnom priestore,“ povedala Barrera.

Veľmi nás teší, že sa nám darí prepájať cestovný ruch v Trnavskom kraji s inými odvetviami a tým prezentovať jeho zaujímavosti a nepoznané príbehy,“ uviedla výkonná riaditeľka KOCR Trnavský kraj Agáta Mikulová.

Plagát Rozárium hudby, Dolná Krupá
Plagát Rozárium hudby, Dolná Krupá

KOCR dáva priestor umelcom

Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj dáva priestor talentovaným umelcom. V roku 2020 zorganizovala súťaž ilustrácií inšpirovaných výletnými miestami Trnavského kraja na podporu umeleckého a kreatívneho odvetvia zasiahnutého pandémiou. 15 víťazných diel vytlačila technikou risografie a dala možnosť verejnosti, aby si ich zakúpila.

Veronika Barrera je nielen spoluautorkou plagátu koncertu, ale bola aj jednou z víťazov tejto súťaže. Jej risografika s názvom „Civitas“, na ktorej je znázornená Trnava, sa stala jedným z najpredávanejších diel. Eduardo Barrera vytvoril plagát k zážitkovej prehliadke „Piešťany podľa Wintera“. Risografiky je stále možné objednať si prostredníctvom www.krajzazitkov.sk alebo v partnerských informačných centrách v Trnave, v Piešťanoch a v Dunajskej Strede.