Piešťany majú svoju eurobankovku, predaj začne 22.02.2022

Eurobankovka Piešťany Zdroj: PIC Piešťany

Piešťanské informačné centrum spustí predaj dlho očakávanej eurobankovky v magický dátum 22. 02. 2022. Na motíve je vyobrazená pýcha kúpeľného mesta Piešťany – Kolonádový most na rieke Váh, ktorý spája mesto Piešťany s kúpeľným ostrovom.

Ide o najdlhší krytý most na Slovensku, ktorý sa stal národnou kultúrnou pamiatkou. Postavený bol v rokoch 1931 až 1933 podľa projektu významného slovenského architekta Emila Belluša. Most patrí k vrcholu funkcionalistickej architektúry Slovenska.

Obyvatelia a návštevníci Piešťan poznajú tento železobetónový most aj ako Sklený, pre jeho strednú sklenú prepážku oddeľujúcu dva promenádne pruhy, obsahujúcu lepty do skla “Na salaši” a “Piesne z Detvy”, zhotovené podľa návrhu akademického maliara Martina Benku. Pri vstupe na most je osadená bronzová socha Barlolámača podľa návrhu Róberta Kühmayera. Znázorňuje uzdravujúcu silu piešťanských kúpeľov.

Eurobankovka Piešťany Zdroj: PIC Piešťany
Eurobankovka Piešťany Zdroj: PIC Piešťany

Priečelie mosta zo strany od mesta zdobí nápis SALUBERRIMAE PISTINIENSIS THERMAE, podľa latinskej básne Adama Trajana z roku 1642, Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele. Zo strany ostrova sa nachádza citát “Vstaň a choď” z evanjelia podľa Matúša, v ktorom Ježiš uzdravuje chorého – SURGE ET AMBULA.

V súčasnosti sídli v časti Kolonádového mosta Piešťanské informačné centrum, v ktorom bude Euro suvenír k zakúpeniu. Návštevníci a obyvatelia Piešťan sa tu môžu dozvedieť viac o histórii Kolonádového mosta prostredníctvom virtuálnej reality.

Náklad: 5000 ks, termín predaja: 22.2.2022, cena: 3,- €

Miesto predaja: Piešťanské informačné centrum, Sad Andreja Kmeťa 1783/72 (Kolonádový most), 921 01 Piešťany