Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Vývoj kníhtlačiarstva od stredoveku po súčasnosť

14. marca 20226. mája 2022

Vývoj kníhtlačiarstva od stredoveku po súčasnosť

Po dvoch mimoriadnych rokoch otvoril Fiľakovský hrad svoje brány opäť v marci. Organizácia spravujúca túto národnú kultúrnu pamiatku sa sústavne snaží zaujímavým, ale zároveň poučným spôsobom priblížiť jednotlivé čriepky našej histórie.

Výstava zahájila turistickú sezónu

Turistickú sezónu zaháji tentokrát dočasná výstava s názvom „Vývoj kníhtlačiarstva od stredoveku po súčasnosť“. Expozícia zostavená miestnou historickou skupinou Defensores predstaví záujemcom dejiny kníhtlače od 15. po 20. storočie.

Defensores je občianske združenie, ktoré sa už od roku 2012 venuje oživovaniu histórie prevažne z obdobia 17. storočia. Prioritným zameraním je rekonštrukcia vojenských dejín. V priebehu rokov rozšírili vojenskú tematiku o predvádzanie kulinárskych tradícií. V rámci nich pripravujú a ponúkajú rôzne druhy jedál z obdobia stredoveku až novoveku.

Najnovším prírastkom je  tlačiarenská dielňa

Najnovším prírastkom tohto spolku je práve tlačiarenská dielňa, pomocou ktorej prezentujú viacstoročný vývoj kníhtlače. Prvé písomné zmienky o tlačiarenských doskách sú dochované približne zo 6. storočia z Číny, odkiaľ pochádzajú prvé tlačené zvitky a knihy. V Európe sa o rozmach sériovej kníhtlače zaslúžil nemecký kovorytec a vynálezca Johannes Gensfleisch (1400 – 1468), známy tiež ako Gutenberg. Vymyslel proces a špeciálne formy na odlievanie kovových písmen, vynašiel tlačiarenský lis či nový druh tlačiarenského atramentu. Takisto zaviedol nové postupy pri samotnej tlači.

Počas výstavy Vývoj kníhtlačiarstva budú aj prednášky

Na výstave, ktorá bude sprístupnená do 6. mája 2022, budú môcť záujemcovia vidieť rozličné nástroje a predmety, používané v procese dobovej kníhtlače, ako napríklad kovové písmená, tzv. litery, používané v tlačiarenských lisoch pre tvorbu textu, zmenšený model lisu, drevené alebo medené doštičky, tzv. stočky, slúžiace na tlač obrázkov a grafík, ďalšie pomôcky ako napríklad rydlá, ale jej súčasťou budú aj dobové originály rukopisov a tlačené knihy. Počas trvania výstavy sa môžu vopred prihlásené skupiny zúčastniť aj prednášky a ukážky tohto dobového remesla na požiadanie.

Od 15. marca očakáva hrad svojich návštevníkov každý deň v týždni, od 10:00 do 18:00 hodiny. Aj na tento rok je pripravených niekoľko zaujímavých výstav, kultúrno-vzdelávacích podujatí a tvorivých dielní, na ktoré sú všetci záujemcovia srdečne vítaní!

Vývoj kníhtlačiarstva od stredoveku po súčasnosť

Vývoj kníhtlačiarstva od stredoveku po súčasnosť

Zdroj: Fiľakovský hrad

Details

Start:
14. marca 2022
End:
6. mája 2022
Event Category:
Event Tags:
, ,

Organizer

Hradné múzeum vo Fiľakove
Phone
+421 907 640 700
Email
info@hradfilakovo.sk
View Organizer Website

Venue

Hradné múzeum vo Fiľakove
Hlavná ul. 14
Fiľakovo, 98601 Slovenská republika
+ Google Map
Phone
0907 640 700
View Venue Website