Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Sváko Ragan z Brezovej

11. marca 202214. apríla 2022

Sváko Ragan z Brezovej

Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom vás pozýva na výstavu Sváko Ragan z Brezovej.

Legendárne dielo Svágo Ragan vzniklo podľa reálnej postavy

Humoristickú poviedku Sváko Ragan z Brezovej napísal v roku 1927 spisovateľ, publicista a finančný úradník Elo Šándor. Najväčšej slávy sa mu dostalo po roku 1976, keď bola nakrútená legendárna televízna trilógia Sváko Ragan.

Aj v súčasnosti sa diváci zabávajú na úsmevných príbehoch svojrázneho Sváka Ragana z Brezovej, ktoré spisovateľ zhrnul v rovnomennej trojzväzkovej knihe. Dielo čarovne zachytávajúce tradície a zvyky ľudí z kopaničiarskeho prostredia sa dočkalo vydareného filmového spracovania.

V dnes už kultovej trojdielnej televíznej snímke vytvorila bizarné postavičky plejáda popredných slovenských hercov. Okrem excelentného Jozefa Kronera v hlavnej úlohe si v komédii zahrali tiež Michal Dočolomanský, Ivan Krajíček, Zuzana Kronerová, Jozef Dóczy, Ivan Palúch alebo Jozef Bednárik. Humornú atmosféru dotváralo originálne miestne nárečie, piesne i tance.

Nie každý vie, že Sváko Ragan mal predlohu v reálnej postave, ktorou bol Martin Lacko. Narodil sa v roku 1847, bol garbiarom a poľnohospodárom, ale drahá liečba jeho detí stála rodinu nemalé financie a tak predal väčšinu svojho majetku, predovšetkým role.

Táto situácia ho prinútila prejsť od poľnohospodárstva k obchodovaniu. To znamenalo množstvo cestovania po jarmokoch a na jednom z nich vo Vrbovom sa s ním stretol spisovateľ Šándor. Tomu ho už skôr odporučil básnik Vladimír Roy, ktorý robil evanjelického kňaza v neďalekom Bukovci.

Aj keď sa na Lacka v podobe Sváka Ragana spomína ako veselého a vždy vtipného človeka, v reálnom živote to nemal jednoduché. V jeden deň mu zomreli naraz dve dospelé deti, 27-ročný syn Martin a o sedem rokov mladšia Judita. Martin zomrel na chorobu, ale pri Judite to bola tragédia. Skolabovala po tom, ako sa dozvedela o smrti svojho staršieho brata.

Na hrobe, kde sú spolu s rodičmi pochovaní, je k tragédii vyrytý text: “V lužko nemoci sestra i brat v jednu hodinu život dokonali, zrjedkavost velka to a mož byt len zázrak, aby dva v jednom hrobe spočívali.”

Výstava sa uskutoční 11. marca až 14. apríla 2022.
Vstup voľný.

Sváko Ragan z Brezovej

Sváko Ragan z Brezovej

Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom je na Slovensku prvým múzeom venovaným architektovi Jurkovičovi.

Podrobnosti

Začiatok:
11. marca 2022
Koniec:
14. apríla 2022
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky:
,

Organizátor

Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča
Dokončené
0915 878 006
Email
matus.valihora@brezova.sk
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča
Nám. gen. M. R. Štefánika 10
Brezová pod Bradlom, 906 13 Slovenská republika
+ Google Mapy
Dokončené
0915 878 006
Webstránka Miesto udalosti