Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

…druhý život Štefánika

16. novembra 202121. februára 2022

Múzeum Slovenských národných rád, Myjava Zdroj: SNM

Slovenské národné múzeum – Múzeum Slovenských národných rád v Myjave má sprístupnenú autorskú výstavu …druhý život Štefánika.

Termínom druhý život či život po živote sa zvykne označovať miesto danej historickej osobnosti v pamäti spoločnosti a jej cielené pripomínanie (prípadne zabúdanie). Ide teda o prenik reálneho životného príbehu jednotlivca, jeho zásluh a spôsobu, akým sa naň v jednotlivých dobách nazerá.

Aktuálne politické okolnosti a jej ideologické východiská vplývajú na interpretáciu historických skutočností. Rovnako aj jej zrkadlenie vo verejnom v priestore – v názvoch ulíc a námestí, výskyte pamätných tabúľ a pamätníkov či v organizovaní výročných osláv.

Výstava demonštruje prejav vzdoru

Výstava, ktorú pripravila Lenka Mlčúchová z Múzea Slovenských národných rád, však zároveň demonštruje prejav vzdoru voči mocensky presadzovanému ideologickému prúdu. Toto vymedzenie s danou dobou kontrastne zhmotňuje aj pamätník Milana Rastislava Štefánika. Ten bol postavený v Myjave a na svojom mieste nepretržite stojí už 100 rokov. A to napriek tomu, že na iných miestach sa Štefánikove pamätníky odstraňovali.

Výstava …druhý život Štefánika predstaví motivácie vzniku diela

Výstava …druhý život Štefánika návštevníkom predstaví motivácie a okolnosti vzniku tohto jedinečného diela, priblíži vzácne dobové dokumenty a fotografie ako i hmotné stvárnenia osobnosti Milana Rastislava Štefánika na Slovensku a ich osudy počas rôznych politických režimov.

Vstup do múzea bude umožnený podľa aktuálne platných protipandemických opatrení.

Details

Start:
16. novembra 2021
End:
21. februára 2022
Event Category:
Event Tags:
,

Venue

Múzeum Slovenských národných rád
Štúrova 276/2
Myjava, 90701 Slovenská republika
+ Google Map
Phone
034/245 11 01
View Venue Website