Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Ján Čalovka – dizajnér, ktorý predbehol dobu

1. februára 2022 8:0030. apríla 2022 17:00

Ján Čalovka – dizajnér, ktorý predbehol dobu

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Vás srdečne pozýva na výstavu Ján Čalovka – dizajnér, ktorý predbehol dobu.

Ján Čalovka

Ján Čalovka (1936 – 2011) bol jednou z osobností, ktoré dali slovenskému dizajnu špecifické črty a profesionálnu kvalitu. Na učňovskej škole Sandrik Dolné Hámre sa začal učiť v odbore rytec kovov a v továrni pracoval už ako učeň. Po prvom roku absolvoval talentové skúšky na SŠUP v Bratislave, kde ho prijali a študoval na oddelení aranžérstva. V podniku Sandrik Dolné Hámre pôsobil od roku 1956 ako priemyselný výtvarník, neskôr sa stal výtvarníkom na voľnej nohe. Spolupracoval s viacerými podnikmi – Kovosmalt, Vagónka Poprad, či komárňanské lodenice. V roku 2005 mu bola ministrom kultúry SR udelená Zvláštna cena ministra kultúry Slovenskej republiky za celoživotné mimoriadne aktivity v oblasti dizajnu. Dizajnérske umenie Jána Čalovku bolo prezentované na domácich aj zahraničných výstavách.

Osobitné postavenie mal tento dizajnér aj vďaka širokej škále produktov, ktoré navrhol a tie sa sériovo vyrábali a používali. K dielam Jána Čalovku patrí stolovací riad, príbory, podnosy, misy a úžitkovo – dekoratívne predmety. Navrhoval aj pre strojársky a obuvnícky priemysel.

Najznámejším dizajnom Jána Čalovku je príbor Brusel 58, ktorý sa vyrába nepretržite od svojho vzniku vyše 50 rokov.

Medzi návrhmi Jána Čalovku nechýbali ani modely hračiek. V roku 1968 bola vyrobená prvá funkčná vzorka pásového traktora pod výrobným označením T68. Ďalšou hračkou bol návrh autíčka pod označením OP69. Nákladné auto OP69 sa vyrábalo v dvoch prevedeniach a to ako nákladné a poštové auto. Tieto hračky sa vyrábali v závode OMNIA v Pohorelej a predávali sa nielen v Československu ale aj v zahraničí. Stavebnicu JANÍK navrhol Ján Čalovka v roku 1963-1964. Plastová stavebnica sa vyrábala v závode KVETA Nová Baňa v rokoch 1964 – 1979.

Bolo treba zostarnúť a snáď i zmúdrieť

Výstava v sále barokového kaštieľa na hrade Modrý Kameň prezentujúca tvorbu významného slovenského dizajnéra je doplnená aj o súbor autorových obrazov s názvom „Premeny krajiny“.

Ján Čalovka sám priznal, že bolo treba zostarnúť a snáď i zmúdrieť, aby objavil krajinu svojej mladosti a jej farebnosť: „Mojím životným poslaním sa stal dizajn, štyridsať rokov som dával výrobkom tvar, bolo treba navrhnúť nové príbory, nové servírovacie súpravy pre svetové výstavy v Bruseli, Montreale, Osake. Na moje návrhy dizajnu strojov čakali konštruktéri, ktorí strojom vdýchli život a ja som im dal tvar. Niekoľko rokov som vnímal vôňu kože, tvary kopýt, eleganciu topánok, ale zastať na Veľkom Poli a pol dňa obdivovať neopakovateľné tvaroslovie krajiny, nádherný gobelín hôr upletený z listnatých a ihličnatých stromov, počúvať ticho alebo skučanie vetra, na to som nemal čas.

Výstava je sprístupnená v barokovej sále kaštieľa počas otváracích hodín múzea v súlade s aktuálne platnými protipandemickými opatreniami. V prípade záujmu o prehliadku múzea, kontaktujte pokladňu múzea na telefónnom čísle 047 24 54 100, prípadne 0908 291 404.

Z dôvodu prebiehajúcej rekonštrukcie severného krídla je zakázané vstupovať na nádvorie kaštieľa, nie je možný ani bezbariérový vstup. Pre návštevníkov sú pripravené bezpečné trasy pre pohyb po expozíciách a na vyhliadkovú trasu zrúcaniny mimo zóny staveniska.

Zdroj: Hrad Modrý kameň

Podrobnosti

Začiatok:
1. februára 2022 8:00
Koniec:
30. apríla 2022 17:00
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky:
, , ,

Organizátor

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek
Dokončené
+421 47 2454 100
Email
hradmodrykamen@snm.sk
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Modrý Kameň
Zámocká 1
Modrý Kameň, 992 01 Slovenská republika
+ Google Mapy
Dokončené
+421 47 2454 100
Webstránka Miesto udalosti