Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu

1. marca 202231. marca 2022

Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu

Výstava Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu je exteriérová výstava zapožičaná zo SNM – Múzea židovskej kultúry a Múzea holokaustu v Seredi.

Zameriava sa na perzekučné opatrenia slovenského štátu namierené proti Rómom. V úvode návštevníkovi približuje nacistickú rasovú politiku a prenasledovanie Sintov a Rómov. Venuje sa genocíde rómskych komunít, ktorá vyvrcholila likvidáciou „cigánskeho rodinného tábora“ v koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz – Birkenau. Záverečná časť je zameraná na protirómsku politiku slovenského štátu v období rokov 1939 až 1945.

Autorom výstavy je historik Matej Beránek z Múzea holokaustu v Seredi, ktorý o nej hovorí: “Výstava reflektuje konkrétne kroky, ktoré uskutočnil slovenský štát v oblasti protirómskej politiky. Od zavádzania pracovnej povinnosti, cez reštrikcie v každodennom živote, propagandu namierenú proti Rómom až po represálie po vypuknutí Slovenského národného povstania.

Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi a zástupca delegácie Slovenskej republiky v Medzinárodnej aliancii pre pripomínanie holokaustu (IHRA) doplnil: “Zanedbávanie genocídy Rómov počas holokaustu prispelo k predsudkom a diskriminácii, ktoré mnohé rómske komunity stále zažívajú.

Organizátormi výstavy sú Centrum tradičnej kultúry v Myjave, SNM – Múzeum SNR v Myjave a SNM – Múzeum holokaustu v Seredi. Výstava bude v exteriéroch Múzea SNR v Myjave sprístupnená od 1. do 31. 3. 2022.

Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu

Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu

Details

Start:
1. marca 2022
End:
31. marca 2022
Event Category:
Event Tags:
,

Organizer

Centrum tradičnej kultúry v Myjave
Phone
+421 918 968 706
Email
eva.cmelova@ctk.tsk.sk
View Organizer Website

Venue

Múzeum Slovenských národných rád
Štúrova 276/2
Myjava, 90701 Slovenská republika
+ Google Map
Phone
034/245 11 01
View Venue Website