Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Oľga Bartošíková: Obrazy v danom čase

18. augusta 202218. septembra 2022

Oľga Bartošíková: Obrazy v danom čase

Oľga Bartošíková  a jej výstava Obrazy v danom čase sa predstavuje v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici od 18. augusta.

Oľga Bartošíková

Akademická maliarka Oľga Bartošíková (*1922) sa v roku 2022 dožíva významného životného jubilea. K tejto jedinečnej udalosti v slovenskej výtvarnej kultúre usporiadalo rodné mesto umelkyne Holíč prvú zo série výstav v kurátorskej koncepcii PhDr. Bohumíra Bachratého. Ide o výber z aktuálnej tvorby z majetku autorky ako aj o diela zo súkromnej zbierky a zbierok Mestského múzea a galérie v Holíči. Pri tejto príležitosti vydáva mesto aj pamätnú nulovú bankovku s portrétom umelkyne. Viac informácií nájdete na: Euro Souvenir Slovensko.

Pozdravom a poctou jubilantke bude aj ďalšia výstava plánovaná na druhú pol. augusta a september v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici, kde autorka vystaví diela v majetku Záhorskej galérie v konfrontácii s najnovšou tvorbou. Vernisáž bude spojená s komorným koncertom v podaní Belcanto Duo (Miloš a Mária Hoschekovci, spev a klavír).

Svojím pôvodom patrí O. Bartošíková do regiónu Záhoria

Svojím pôvodom, rokmi detstva a mladosti, ako aj niektorými inšpiráciami svojich obrazov, patrí O. Bartošíková do regiónu Záhoria. V rodnom Holíči a na gymnáziu v Skalici realizuje prvé kresby, modelovanie plastík, krajiny či portréty. Akademické vzdelanie dosiahla u prof. Jána Želibského na Akadémii výtvarných umení v Prahe v rokoch 1945 – 1950. Od roku 1957 žije a tvorí v Bratislave. Stala sa členkou Zväzu slovenských výtvarných umelcov, v rokoch 1958 – 1966 členkou jedinečnej Skupiny 4 spolu s Jarmilou Čihánkovou, Tamarou Klimovou a Vierou Kraicovou. Od roku 1989 je členkou Slovenskej výtvarnej únie a spoluzakladateľkou Spoločnosti voľných výtvarných umelcov. Výtvarne je stále aktívna. Celoživotne sa venuje maľbe (oleje a kombinované techniky), ale aj kresbe a realizácii výtvarných diel v architektúre.

V širokom rozpätí tvorby dominujú portréty, autoportréty, figurálne kompozície, zátišia s kvetmi a ovocím. Ďalej krajiny, príroda, motívy katedrál, starý Holíč v spomienkach i symbolické pomníky, pamätníky…

V slovách básne nám autorka odkazuje: „len sa treba dívať”. Vidieť a vedieť.

Kurátorom výstavy je Bohumír Bachratý-

📷 📺 Storočnicu Oľgy Bartošíkovej si v Holíči uctili výstavou a pamätnou bankovkou

Details

Start:
18. augusta 2022
End:
18. septembra 2022
Event Category:
Event Tags:

Organizer

Záhorská galéria
Phone
+421 34 651 29 37
Email
zahorskagaleria@zupa-tt.sk
View Organizer Website

Venue

Záhorská galéria
Sadová ul. 619/3
Senica, 905 01 Slovenská republika
+ Google Map
Phone
+421 34 651 29 37
View Venue Website