Pamätník obetiam fašistických popráv

Pamätník obetiam fašizmu, Senica - Surovinský les Zdroj: TopSlovensko.sk

V Surovinskom lese neďaleko Senice bol 18. októbra 2021 odhalený pamätník venovaný obetiam fašistických popráv, ktoré sa uskutočnili v období od septembra 1944 do marca 1945 v miestach Surovinského lesa.

V Surovinskom lese leží približne 80 obetí

Pamätník bol vybudovaný na pamiatku obetiam, ktorých tu je približne 80. O časti histórie z konca druhej svetovej vojny sa v Senici moc nehovorí. Aj preto málokto vie, že v Surovinskom lese leží mnoho tých, čo sa postavili proti fašizmu.

Od septembra 1944 až do marca 1945 v lese prebiehali vraždy a popravy. Kapacita senického väzenia bola 200 väzňov. Keď sa zaplnila, väzňov priviezli do lesa a boli tu popravení. Popravy vykonávali jednotky Sicherheitsdienst za pomoci prisluhovačov vtedajšieho režimu. Väzeň si vykopal svoju jamu, následne bol strelený do hlavy a ďalší väzeň ho zakopal.

Realizácia pamätníka

“Keď sme si naštudovali dostupné materiály ohľadom tohto miesta a väznice v Senici, tak sme pocítili doslova až povinnosť, aby sme tu vytvorili pietne miesto, aby o týchto skutočnostiach sa dozvedela aj širšia verejnosť. V máji 2020 sme postavili malý improvizovaný pamätníček a začali sme s aktivitami, aby tu vznikol dôstojnejší pamätník,“ ozrejmila pohnútky Dana Ševčíková z Občianskeho združenia Kozel.

V Surovinskom lese sa uskutočnil aj výskum

Počet obetí už asi navždy zostane zahalený rúškom tajomstva. Krátko po skončení vojny sa tu uskutočnili aj výskumy. Tie viedol Juraj Zuščík ako vedúci vyšetrovacích tímov. Boli tu odhalené tri masové hroby, telá boli v značnom rozklade a nedali sa už identifikovať. Poznatky sú o tom, že do väzenia boli zvážaní ľudia z celého kopaničiarskeho kraja, zo Záhoria, väčšinou išlo o nepriateľov ľudáckeho režimu, účastníkov odboja, komunistov, povstalcov či partizánov ale aj cudzích štátnych príslušníkov.

Srbský partizán Mirko Kostič utiekol pred vlastnou smrťou

Medzi tými, ktorí poskytli o udalostiach odohrávajúcich sa v Surovinskom lese, bol aj srbský partizán Mirko Kostič, ktorý utiekol pred vlastnou smrťou. „Podarilo sa mu utiecť priamo z vlastnej popravy. Čakal na popravu, vykopal si hrob. Vedľa bol ďalší väzeň, ktorý si vykopal hrob a mali ho zastreliť. Využil okamih, ovalil lopatou nemeckého vojaka, ktorý ho mal zastreliť a dal sa na útek lesom. Tak sa zachránil a postupne sa dostal až domov do Srbska do Noveho Sadu,“ priblížil jeden z príbehov Vandelia.

Súčasťou pomníka je aj infopanel

Okrem pomníka je súčasťou projektu aj infopanel, na ktorom sa návštevník dozvie informácie o Surovinskom lese. Sú na ňom spomienky zo senického väzenia a návštevník sa dozvie základné informácie o tom, čo sa tu dialo a kde sa nachádza.