Lodný Mlyn, Kolárovo

Vodný Mlyn, Kolárovo Zdroj: Depositphoto

Na juhozápadnom Slovensku, na pokojnej hladine mŕtveho ramena Dunaja, sa nachádza jedinečná technická pamiatka – Lodný mlyn v Kolárove.

Úvod do tajov plávajúceho mlyna

Tento mlyn je posledným svojho druhu na Slovensku a zároveň jediným lodným mlynom v krajine. Dnes slúži ako domov pre Múzeum vodného mlynárstva, ktoré láka návštevníkov na pohľad do histórie mlynskej techniky.

Architektonické a technické črty mlyna

Vodný mlyn stojí majestátne na dvoch rovnobežných člnoch, ktoré ho držia nad vodnou hladinou. Tieto člny sú o niečo väčšie než tie, ktoré boli používané na pôvodných mlynoch. Jeho súčasná podoba je výsledkom rekonštrukcie, ktorá sa uskutočnila v Slovenských lodeniciach v Komárne v roku 1982. Pri tvorbe novej podoby sa vychádzalo z pôvodného lodného mlyna z Radvaní nad Dunajom.

Mlyn má solídnu konštrukciu, ktorá je pripravená odolávať nielen jarným ľadom, ale aj storočnej vode. K nemu vedie impozantný 86 metrov dlhý most, ktorý je známy ako najdlhší drevený most svojho druhu v Európe. Hoci je mlyn teoreticky plne funkčný, v praxi sa kvôli stojatej vode v ramene Dunaja nepoužíva.

Vodný Mlyn, Kolárovo Zdroj: Depositphoto
Vodný Mlyn, Kolárovo Zdroj: Depositphoto

Zaujímavosti vo vnútri mlyna

Vo vnútri mlyna sa návštevníci môžu pokochať niekoľkými originálnymi komponentmi z pôvodného mlyna, ktoré sú súčasťou malej, ale fascinujúcej historické expozície. Jednou z perál expozície je benzínový agregát z prelomu 19. a 20. storočia, ktorý pripomína malú lokomotívu a patrí medzi prvé mechanizmy, ktoré sa používali na výrobu rybárskych sietí.

Technické múzeum a atrakcie areálu

Hneď pri vstupe do areálu sa návštevníci ocitnú v malom technickom múzeu, kde sa nachádza stroj na pohon transmisie s prevodom na pletacie stroje na výrobu sietí. Tento stroj bol po takmer päťdesiatich rokoch opäť uvedený do chodu a je používaný počas rôznych slávnostných udalostí.

Areál mlyna je oázou, kde sa snúbi technická minulosť s príjemným prostredím. Súčasťou je aj tradičná “Krčma u Mlyna”, ktorá ponúka nielen občerstvenie, ale aj unikátne bylinkové likéry. Počas letnej sezóny sa tu konajú rôzne kultúrne a gastronomické podujatia a pre školy sú organizované ekotábory.

Oživená história na dosah

Vodný mlyn v Kolárove je viac než len historickou pamiatkou; je to miesto, kde sa história prelína s prítomnosťou a kde si každý návštevník môže vychutnať kúsok dedičstva. Ako súčasť obľúbenej vodáckej trasy Malým Dunajom, tento mlyn je zastávkou, ktorú by si mal každý cestovateľ a milovník histórie určite zaradiť do svojho itinerára.