Baranec, Brezová pod Bradlom

Baranec, Brezová pod Bradlom Zdroj: NaZahori.sk

Baranec, tajomný vrch v srdci Malých Karpát, vás očarí nielen svojou prírodou, ale aj bohatou históriou, ktorá siaha hlboko do eneolitu. V tomto článku vám predstavíme Baranec ako destináciu, ktorá kombinuje prírodné krásy s archeologickým významom, a ako miesto, kde môžete zažiť jedinečnú symbiózu histórie a súčasnosti.

Geografické čaro Baranca

Baranec vyniká v rámci Chránenej krajinnej oblasti Malých Karpát. Jeho vrchol, dosahujúci nadmorskú výšku 378,2 metra, sa týči nad mestom Brezová pod Bradlom. Jeho južné svahy, strmšie ako severné, ponúkajú nádherný výhľad do údolia potoka Bystrina. Vrch sa vypína ako pravidelný ovál, ktorý od južnej časti pohoria oddeľuje údolie.

Archeologické tajomstvá vrchu

V roku 2006 sa Baranec stal miestom významného archeologického objavu. Krátkodobý záchranný a zisťovací výskum odhalil na jeho území neznámu výšinnú osadu z eneolitu, neskorej doby kamennej. Táto osada, pravdepodobne chránená palisádou, poskytla nové informácie o osídlení oblasti Brezovej. Archeológovia narazili na pozostatky opevnenia, ktoré svedčia o vyspelej obrannej štruktúre obyvateľov. Budúci výskum by mohol odhaliť ďalšie tajomstvá skryté v náručí Baranca.

Baranec, Brezová pod Bradlom Zdroj: NaZahori.sk
Baranec, Brezová pod Bradlom Zdroj: NaZahori.sk

Nová turistická perla: Okno na Bradlo

V roku 2023 Baranec rozšíril svoje lákadlá o novú turistickú atrakciu. Pod jeho svahmi vznikla pozorovateľňa s názvom Okno na Bradlo, ktorá ponúka malebný výhľad na vrch Bradlo s Mohylou generála Milana Rastislava Štefánika a na okolitú krajinu. Tento jedinečný výhľad spája históriu s prítomnosťou a poskytuje návštevníkom možnosť zažiť panorámu oblasti v plnej kráse.

Turistické trasy okolo Baranca

Hoci na vrchol Baranca nevedie priama turistická cesta, jeho okolie je prepletené turistickými chodníkmi. Žltá aj červená turistická značka vám umožnia obísť vrch a vychutnať si jeho prírodné poklady. Navyše, v blízkosti sa nachádza aj cykloturistická cesta, ktorá je ideálnou voľbou pre milovníkov dvoch kolies.

Baranec je miesto, kde sa minulosť spája s prítomnosťou a príroda s kultúrou. Vydajte sa na výlet a objavte všetky jeho tajomstvá, ktoré na vás čakajú len kúsok od civilizácie.