Hvezdáreň, Partizánske

Hvezdáreň, Partizánske

Vstupnú bránu na Hornú Nitru tvorí mesto Partizánske, rozložené na sútoku riek Nitry a Nitrice medzi výbežkami Tríbeča a Strážovských vrchov. V severozápadnej časti mesta s názvom Malé Bielnice nájdete hvezdáreň, ktorá je už od roku 1988 otvorená pre verejnosť. Vyše 5-metrová kupola ponúka dychberúce výhľady do vesmírnych diaľav. Spoznajte vesmír s našou hvezdárňou!

Budova hvezdárne

Budovu hvezdárne nájdete 1346 kilometrov od nultého poludníka, 4590 od severného pólu v nadmorskej výške 200 metrov. Prednášková sála môže naraz hostiť až 68 vesmírnych nadšencov. Vďaka modernej audio-vizuálnej technike dokáže pripraviť semináre, vzdelávacie programy i školenia nielen pre odbornú, ale i laickú verejnosť.

Hvezdáreň, Partizánske
Hvezdáreň, Partizánske

Hlavný ďalekohľad

Hlavným astronomickým prístrojom hvezdárne je šošovkový ďalekohľad – refraktor so systémom Coudé (150/2250 mm). Pri vizuálnom pozorovaní je doplnený okulárovou revolverovou koncovkou, ktorá umožňuje meniť zväčšenie v rozsahu od 56- do 375-krát. V spojení s najmodernejšou televíznou CCD kamerou sa stáva nástrojom, prostredníctvom ktorého môžu jedinečné astronomické úkazy pozorovať všetci návštevníci naraz v pohodlí prednáškovej sály.

Hvezdáreň, Partizánske
Hvezdáreň, Partizánske

Slnečno-hviezdne observatórium SoHO

V roku 2008 otvorili novú astronomickú pozorovateľňu SoHO. Netradične riešená kupola chráni pred vrtochmi počasia chromosférický ďalekohľad na vizuálne, fotografické a televízne sledovanie slnečných protuberancií, vizuálny slnečný ďalekohľad a zrkadlový ďalekohľad pre hviezdnu astronómiu. Organizujú sa tu expedície za meteorickým rojom. V rámci materiálnych možností môžete naživo zažiť zákryty hviezd Mesiacom pomocou čiernobielej TV CCD kamery, premenné hviezdy či astronomickú fotografiu.

Kedy sa uskutočňuje pozorovanie?

Základné pozorovacie programy pripravuje hvezdáreň vždy v stredu, piatok a prvú sobotu v mesiaci.

Ponuka pre verejnosť

Pozorovania pre verejnosť sa konajú v stredu a piatok po zotmení do 22:00 (september-máj), v júni do 23:00, v júli a auguste do 22:00. Posledný vstup je hodinu pred koncom. Akcia sa koná len za priaznivého počasia, podmienky treba overiť telefonicky 2 hodiny vopred. Pre skupiny a návštevy s individuálnym plánom je potrebné dohodnúť sa telefonicky.

Hvezdáreň, Partizánske
Hvezdáreň, Partizánske

Cenník služieb

Hvezdáreň ponúka večerné pozorovanie (1h), celonočné pozorovanie s prezentáciou (16:00-10:00), návštevu s prezentáciou, pozorovaním a posedením pri ohni (16:00-20:00) alebo prenosný vesmír – prezentáciu s premietaním (1,5h). Za nadštandardné trvanie sa účtuje príplatok.

Kontakt

Hvezdáreň v Partizánskom, Malé Bielice 177, 958 04 Partizánske

tel.č. 038/7497108, e-mail: hvezdap@hvezdaren.sk

Hvezdáreň, Partizánske
Hvezdáreň, Partizánske