Kaštieľ v Topoľčiankach

Kaštieľ v Topoľčiankach

Obec Topoľčianky, nachádzajúca sa na západnom Slovensku neďaleko Zlatých Moraviec, sa môže pýšiť nádherným kaštieľom zasadeným do rozsiahleho anglického parku. Kaštieľ v Topoľčiankach je považovaný za jeden z najkrajších a najčistejších prejavov klasicizmu na Slovensku.

História kaštieľa

Pôvodne na mieste dnešného kaštieľa stál gotický vodný hrad a neskôr renesančná pevnosť. Začiatkom 19. storočia sa gróf Ján Keglevich rozhodol zbúrať južné renesančné krídlo zámku a nahradiť ho klasicistickým traktom. Táto prestavba dala kaštieľu jeho súčasnú podobu.

Kaštieľ v Topoľčiankach
Kaštieľ v Topoľčiankach

Kaštieľ ako letné sídlo a prezidentské letovisko

V minulosti slúžil kaštieľ ako letné sídlo Habsburgovcov. Po vzniku Československej republiky sa stal obľúbeným letoviskom prezidentov. Najmä prvý československý prezident T.G. Masaryk si toto miesto veľmi obľúbil a pravidelne sem chodieval nielen oddychovať, ale aj pracovať.

Múzeum v klasicistickom krídle

Klasicistické krídlo kaštieľa sa postupne zmenilo na múzeum. Návštevníci tu môžu obdivovať bohatú knižnicu s viac ako 14.000 zväzkami, čo je jedna z mála zachovaných zámockých knižníc na Slovensku. Zaujímavý je aj dobový interiér a vzácny nábytok zo 16. až 19. storočia, doplnený prekrásnou obrazovou výzdobou a zbierkami keramiky a porcelánu.

Kaštieľ v Topoľčiankach
Kaštieľ v Topoľčiankach

Anglický park a sochy

Neoddeliteľnou súčasťou kaštieľa je rozsiahly anglický park, v ktorom sa nachádza aj klasicistický skleník. V parku možno obdivovať dve sochy od uznávaného sochára Alojza Štróbla – sochu diviaka a sochu jeleňa.

Národný žrebčín

Komplex kaštieľa dopĺňa aj jazdiareň s presláveným chovom koní v národnom žrebčíne, ktorý bol založený v roku 1921.

Kaštieľ v Topoľčiankach

Kaštieľ v Topoľčiankach je klenotom klasicistickej architektúry

Kaštieľ v Topoľčiankach je skutočným klenotom klasicistickej architektúry na Slovensku. Jeho bohatá história, vzácne zbierky a nádherný park z neho robia vyhľadávanú turistickú atrakciu. Pri návšteve západného Slovenska by ste si tento skvost určite nemali nechať ujsť.

Kaštieľ v Topoľčiankach
Kaštieľ v Topoľčiankach