Dračí hrádok, Borinka

Dračí hrádok, Borinka

V malebnom prostredí Malých Karpát, neďaleko obce Borinka, sa ukrýva zrúcanina s tajomným názvom Dračí hrádok. Tento stredoveký strážny objekt, postavený v 13. storočí, láka turistov svojou bohatou históriou a nádhernou prírodou v okolí.

Pôvod a účel

Dračí hrádok bol pravdepodobne postavený na podnet kráľa v 13. storočí. Slúžil ako strážny objekt na ochranu cesty prechádzajúcej cez Malé Karpaty. Podobnosť veže hrádku s vežami iných kráľovských hradov naznačuje jeho kráľovský pôvod.

Dračí hrádok, Borinka
Dračí hrádok, Borinka

Zaujímavosti a zánik

Názov hrádku, Dračí hrádok, môže súvisieť s Dračím rádom, ktorý založil kráľ Žigmund Luxemburský v roku 1408. Hrádok zanikol požiarom v prvej polovici 15. storočia, pravdepodobne počas husitských vpádov na územie dnešného západného Slovenska.

Popis hrádku

Areál hrádku sa skladá z dvoch častí oddelených priekopou a valom. Centrálna hranolová veža s rozmermi 10×10 metrov bola chránená hlbokou, do skaly vytesanou priekopou. Na vonkajšej časti priekopy sa zachovali zvyšky murovaného osadenia vstupného mosta.

Dračí hrádok, Borinka
Dračí hrádok, Borinka

Archeologické výskumy

Prvý archeologický výskum na lokalite viedol prof. Vojtech Ondrouch v rokoch 1941-1942. V lete 1993 sa uskutočnil ďalší výskum pod vedením Zdeňka Farkaša, ktorý odhalil zvyšky kamennej budovy za vežou.

Tip na výlet

Ak sa chystáte navštíviť Dračí hrádok, odporúčame spojiť túto návštevu s pešou túrou po okolí. Trasa začína v obci Borinka a vedie cez malebné údolie Stupavského potoka. Neďaleko zrúcaniny hrádku sa nachádza aj prírodná rezervácia Pod Pajštúnom, ktorá ponúka nádherné výhľady a vzácnu flóru a faunu.

Tajomná zrúcanina v srdci Malých Karpát

Dračí hrádok je fascinujúcim miestom, ktoré si určite zaslúži vašu pozornosť. Jeho tajomná história a krásne prírodné prostredie vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru. Neváhajte a vydajte sa po stopách stredovekých strážcov tohto jedinečného miesta v srdci Malých Karpát.

Dračí hrádok, Borinka
Dračí hrádok, Borinka