Oravská priehrada

Oravská priehrada

Oravská priehrada, nachádzajúca sa v severnej časti Slovenska pri Námestove, je najväčšou vodnou nádržou na Slovensku. Postavená bola v 40. až 50. rokoch 20. storočia na rieke Orava a slúži predovšetkým na zásobovanie elektrickou energiou a ochranu proti povodniam. V súčasnosti predstavuje obľúbenú rekreačnú oblasť, ktorá láka tisícky turistov.

Základné údaje

Oravská priehrada je najväčšia priehrada na Slovensku tak objemom vody, ako aj rozlohou. Pri plnom napustení dosahuje rozlohu 35 km2 a objem vody 375,5 mil. m3 Priemerná hĺbka priehrady je 15 m a maximálna hĺbka pri priehradnom múre dosahuje 38 m.

Oravská priehrada
Oravská priehrada

História budovania

Prvé práce na projekte sa začali 24. júla 1941 a do prevádzky bola priehrada uvedená v roku 1954. Po napustení ostali pod vodnou hladinou viaceré obce, ako napríklad Slanica, Osada, Hámre, Ľavkovo, Ústie, dolná časť obce Bobrov a 2/3 Námestova. Nad hladinou ostal po zatopenej obci Slanica malý vrch, čím vznikli Slanický ostrov nazývaný aj Ostrov umenia a Vtáčí ostrov.

Význam pre vtáctvo

Priehrada so svojimi brehmi a ostrovmi patrí k najvýznamnejším lokalitám výskytu vodných vtákov na Slovensku. Leží na migračnej trase vodného a pri vode žijúceho vtáctva v cezhraničnej polohe pri hraniciach s Poľskom.

Oravská priehrada
Oravská priehrada 2007

Turistika a rekreácia

Oravská priehrada patrí medzi obľúbené turistické strediská. Na jej brehoch sa nachádza viacero rekreačných oblastí s možnosťami kúpania, jachtingu, vodného bicyklovania, člnkovania, windsurfingu a iných vodných športov. Ubytovanie poskytujú ubytovacie zariadenia v meste Námestovo alebo množstvo chát a miest určených na kempovanie v tesnej blízkosti brehov priehrady.

Slanický ostrov umenia

Na Slanickom ostrove umenia, ktorý je pozostatkom zaplavenej obce Slanica, sa nachádza slanický rímskokatolícky Kostol Povýšenia svätého Kríža postavený v 18. storočí a lapidárium. V kostole je inštalovaná stála expozícia oravského ľudového umenia, plastiky a maľby.

Oravská priehrada
Oravská priehrada

Rybolov a lodná doprava

Pre rybárov nádrž ponúka pestrý lov sladkovodných rýb, ako sú zubáč, kapor, šťuka, hlavátka, úhor či sumec. Od roku 1958 do 1989 premávala na priehrade loď Žilina.

Vodná elektráreň

Súčasťou akumulačnej nádrže je aj vodná elektráreň s inštalovaným výkonom 21,75 MW. Ročná výroba elektrickej energie dosahuje priemerne 31 GWh.

Najväčšia vodná nádrž na Slovensku

Oravská priehrada ponúka krásne prírodné prostredie a množstvo turistických a rekreačných aktivít. Či už sa rozhodnete pre plavbu po vodnej nádrži, návštevu Slanického ostrova umenia alebo prechádzku po nábreží v Námestove, určite nebudete sklamaní. Táto oblasť je ideálnym miestom pre oddych a relax v lone prírody.