Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Svety vo svete

13. januára 20223. apríla 2022

Výstava Svety vo svete

Medzinárodná výberová výstava plagátov dizajnérov zo všetkých kontinentov sveta zo zbierok Oravskej galérie.

Oravská galéria v Dolnom Kubíne získala v roku 2000 darom unikátnu kolekciu plagátov od autorov z celého sveta. Za získanie tejto vzácnej kolekcie vďačí slovenskému grafickému dizajnérovi, typografovi, organizátorovi projektov, výstav a akcií, publicistovi Dušanovi Junekovi. Ten uskutočnil v kurátorskej koncepcii v uvedenom roku výstavu „Svet priateľov“. Venoval ju významnému československému umelcovi, grafickému dizajnérovi, zakladateľovi medzinárodného Bienále grafického designu v Brne a vzácnemu človeku Janovi Rajlichovi st. k významnému životnému jubileu.

Na Slovensko do Dolného Kubína prišla kolekcia 181 diel z piatich kontinentov. Umelcovi medzinárodného renomé ich venovali poprední tvorcovia v oblasti grafického designu a vizuálnych komunikácií zo 40 štátov sveta. Po premiére v Oravskej galérii bola výstava reinštalovaná v rámci 19. medzinárodného Bienále grafického designu v Brne. Po výstavných prezentáciách sa celá kolekcia stala majetkom Oravskej galérie.

Výstava „SVETY VO SVETE“ je opätovným pohľadom

Výstava „SVETY VO SVETE“ je opätovným pohľadom na kvalitu a miesto plagátovej tvorby vo svete na konci druhého milénia. Je svedectvom o zodpovednom narábaní obdarovaného s „darom“ v kontexte súčasnosti a vedomého si jeho hodnoty. V koncepcii súčasnej výstavy sa objavujú podobné ideové posolstvá ako v prvej výstave. Vzdať hold tvorcom grafického dizajnu, autorom plagátov z piatich kontinentov, ktorí sa zapojili do projektu Hommage pre Jana Rajlicha st. Ako aj ukázať nesmiernu komunikačnú silu plagátu, jeho významné miesto vo vizuálnej kultúre a výtvarnom umení.

Na základe vizuálneho a sémantického rozboru darovanej kolekcie plagátov boli rozdelené do šiestich obsahových skupín. TYPOGRAFIA, ZNAK, EKOLÓGIA, UMENIE, PODUJATIE, IMAGINÁCIA a tie následne vystavené v jednotlivých priestoroch Veľkej výstavnej siene.

Kurátor: doc. akad. mal. Pavol Rusko, ArtD.

Zdroj: muzeum.sk

Podrobnosti

Začiatok:
13. januára 2022
Koniec:
3. apríla 2022
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky:
,

Organizátor

Oravská galéria v Dolnom Kubíne
Dokončené
+421 43 586 3212
Email
orgaldk@vuczilina.sk
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Oravská galéria v Dolnom Kubíne
Hviezdoslavovo námestie 11
Dolný Kubín, 026 01 Slovenská republika
+ Google Mapy
Dokončené
+421 43 586 3212
Webstránka Miesto udalosti