Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Martinské svetlonosenie v Senici

16. novembra 2022 16:0020:00

Martinské svetlonosenie v Senici Zdroj: Mesto Senica

Tradičné senické novembrové podujatie Martinské svetlonosenie, kedy si Seničania pripomínajú patróna mesta sv. Martina, sa blíži.

Po dvoch rokoch improvizácie a prispôsobovania sa proticovidovým opatreniam sa bude môcť konečne uskutočniť v plnej paráde a bez obmedzení. Ústrednou témou tohtoročného svetlonosenia bude v sobotu 12. novembra 2022 nielen postava svätého Martina – patróna Senice, ale aj svetlo v podobe energickej laserovej šou nad Námestím oslobodenia, videomapping na budovu katolíckeho kostola, ohňová šou i tradičný lampiónový sprievod.

Deti ponesú svetlo ako odkaz Martina Tourského

Svetlo, ktoré je zachytené v názve podujatia (Martinské svetlonosenie), bude sprevádzať tento novembrový podvečer v Senici od začiatku až do konca. Zraz účastníkov lampiónového sprievodu bude od 16.00 hodiny v parku pri vynovenom DAV-e. Už tu sa rozžiaria prvé svetielka v lampiónoch. Deti zoradené v sprievode ponesú ulicami Senice svetlo ako odkaz Martina Tourského (jedného z najznámejších a najpopulárnejších svätcov rímskokatolíckej cirkvi) – mať odvahu bojovať tam, kde je to potrebné a ešte väčšiu odvahu nezabudnúť na biednych a bezbranných okolo nás.

Sprievod vyrazí do ulíc mesta o 17.00 hodine. Na jeho čele budú bubeníci zo skupiny Maribondo, mažoretky Spirit so svietiacimi paličkami a ako vždy aj zástupcovia stredoškolského študentského parlamentu. Pri mestskom úrade sa k sprievodu pridá sv. Martin, anjeli a žobrák, ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou Martinského svetlonosenia v Senici. Tentokrát budú celí v zlatom a na konci programu na námestí vytvoria súsošie, pri ktorom si budú môcť návštevníci podujatia spraviť fotografiu.

Program na námestí začne videomappingom

Program na Námestí oslobodenia začne o 18.00 hodine videomappingom na budovu kostola, kde svetlo rozpohybuje obrysy budovy. Potom sa svetelné lúče prenesú do priestoru nad námestie – laserová šou sa bude odohrávať nad hlavami ľudí. Svetlo prinesie aj ohňová šou Black fire.

Som rád, že si jedno z ťažiskových kultúrnych mestských podujatí budeme môcť opäť užiť tak, ako sme boli zvyknutí v minulosti a spoločne sa stretnúť a pripomenúť si takouto formou históriu nášho mesta,“ uviedol primátor Senice Martin Džačovský.

Martinské svetlonosenie sa koná od roku 2009

Martinské svetlonosenie, ktoré sa v Senici koná pravidelne od roku 2009, tak opäť pripomenie príbeh svätého Martina z erbu mesta Senica a svetlo, ktoré je tiež súčasťou legendy. Tá hovorí, že počas jednej chladnej noci videl premrznutého nahého žobráka. Vtedy ešte vojak Martin neváhal a svojím mečom rozťal svoj plášť na dve polovice, z ktorých jednu podal žobrákovi.

Nasledujúcu noc sa mu v sne za žiare svetla zjavil Ježiš, oblečený práve v polovici jeho plášťa. Vďaka tejto udalosti je svätý Martin považovaný za ochrancu pred chudobou. Táto udalosť mala za následok, že sa dal pokrstiť a neskôr sa stal biskupom.

Príďte si tieto udalosti pripomenúť spolu s nami počas Martinského svetlonosenia v sobotu 12. novembra 2022 do Senice!

Martinské svetlonosenie v Senici Zdroj: Mesto Senica

Martinské svetlonosenie v Senici Zdroj: Mesto Senica

Martinské svetlonosenie v Senici 2022

Martinské svetlonosenie v Senici 2022

Podrobnosti

Dátum:
16. novembra 2022
Čas:
16:00 až 20:00
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky:

Organizátor

Mesto Senica
Dokončené
034/651 5004
Email
prednosta@senica.sk
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Mesto Senica
Sadová 641/18
Senica, 90501 Slovenská republika
+ Google Mapy