Pivný festival Štramák fest v Senici jubiluje

Štramák fest 2022

Jubilejný 10. ročník tradičného pivného festivalu Štramák fest, na ktorom sa prezentujú domáce minipivovary, sa uskutoční v sobotu 2. júla premiérovo na letisku v Senici. Informoval o tom výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie Martin Lidaj.

Štramák fest s 11 pivovarmi

História festivalu sa začala v roku 2013. “Takmer všade boli v móde októberfesty, my sme sa rozhodli pre Štramák fest, podľa názvu nášho pivovaru. Termín sme zvolili na začiatku letných prázdnin. Prvého ročníka sa zúčastnilo 8 malých slovenských pivovarov. Tento rok to bude 11,” ozrejmil organizátor podujatia Miroslav Riška.

Na návštevníkov okrem samotnej prezentácie pivovarov čaká aj kultúrny program. „Vystúpia skupiny Inekafe, Zóna A či Beštiálna radosť. Chýbať nebude detská zóna a súčasťou bude aj folklór. Ľudovú kultúru odprezentuje formou vystúpení občianske združenie Pruclek, ktoré sa snaží do Senice vrátiť folklór a krojovú zábavu,“ doplnil Riška.

Kvalitu destinácie zdvíhajú na vyššiu úroveň aj podujatia, kde sa predstavujú domáci remeselníci. „V tomto prípade ide o miestne pivovary, ktorých výrobky sú pre konzumentov čoraz atraktívnejšie a stávajú sa reálnou alternatívou veľkým pivovarom. Takéto podujatia v spojení s miestnym folklórom a kultúrnym programom navyše lákajú do regiónu Záhoria turistov, ktorí sa na takéto podujatia špecializujú,“ uviedol Lidaj.

Festival sa sťahuje na letisko

Vo svojich začiatkoch sa podujatie konalo na Kunovskej priehrade, neskôr sa festival presťahoval do mesta a tento rok bude mať premiéru na miestnom letisku. „V meste vzniklo viacero nových podujatí v priestore, kde sme organizovali posledné ročníky. Chceli sme sa odlíšiť, ale aj posunúť festival opäť o úroveň vyššie. A to nám umožnia priestory na letisku,“ informoval hlavný organizátor.

Primátor mesta Martin Džačovský: „Teší ma rast tohto festivalu a gratulujem im k jubilejnému ročníku. Aj preto sme podujatie tento rok podporili vyššou dotáciou. Verím, že priláka ľudí nielen z nášho mesta, ale i zo širšieho okolia.“ 

Počas podujatia, ktorého začiatok je naplánovaný na 12.00 h bude premávať zo senickej  autobusovej stanice kyvadlová doprava.

Štramák fest 2022
Štramák fest 2022

Zdroj: Pizzeria Štramák