Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Martin Martinček – Básnik Liptova

14. júna 20233. septembra 2023

Martin Martinček - Básnik Liptova

Slovenské národné múzeum – Múzeum Slovenských národných rád v Myjave vás srdečne pozýva na výstavu s názvom Martin Martinček – Básnik Liptova. Tá vznikla v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine.

Je prezentovaná pri príležitosti 110. výročia narodenia Martina Martinčeka a jej vernisáž sa v myjavskom múzeu uskutoční 14. júna 2023 o 16.00 h v rámci programu 63. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2023.

Martin Martinček

Martin Martinček (1913 – 2004) bol umeleckým fotografom, ktorý citlivo zachytával život a premeny svojho liptovského regiónu. Jeho fotografie sú oslavou Liptova a vyznaním lásky k človeku – tvorcovi i pokračovateľovi duchovných tradícií. Kurátorka výstavy PhDr. Daša Ferklová (SNM v Martine) predstaví jeho tvorbu zo zbierok Slovenského národného múzea v Martine. Tá vznikala prevažne v období  60. – 70. rokov.

V nej sa k nám Martin Martinček prihovára cez  obrazy liptovskej krajiny, v ktorých  priam cítime materinskú náruč zeme, cez obrazy hôr a vrchov, v ktorých zasa vnímame nenapodobiteľné čaro prírody. Zachytil v nich zákutia, kde kamene a stromy tancovali a ožívali farbami raňajšieho úsvitu či večerného súmraku. Bolo to akoby dovtedy hora niečo utajovala a teraz sa chcela pred jeho zrakom odkryť,“  hovorí o výstave Daša Ferklová.

Súčasťou výstavy sú aj fotografie liptovských sídiel a architektúry

Martin Martinček sa k nám ďalej prihovorí fotografiami liptovských sídiel a architektúry, v ktorých zasa zdokumentoval  neopakovateľnú harmóniu s prírodným reliéfom.

V symbióze s prírodou dokumentoval i človeka so všetkou krásou jeho tradičnej kultúry. V súbore týchto fotografií nadchýna a zároveň mrazí Martinčekom zachytená pravda a krása, ktorú videl svojim fotografickým okom a zachytil ju pri svojich stretnutiach a rozhovoroch s ľuďmi na Liptove.

Ako tiež poznamenala kurátorka výstavy, Martin Martinček nám tu predstavuje človeka vo chvíľach jeho každodenného a sviatočného života. Neprikrášľuje a ani sa nevyhýba jeho zobrazeniu v akejsi materiálnej biede, v ktorej on umeleckým pohľadom odhalil duchovnú krásu. A čas potvrdil, že zhmotnená krása v jeho fotografických obrazoch zostala pravdivejšia ako empirická pravda povrchného pohľadu.

Výstava bude verejnosti prístupná do 3. septembra 2023.

Martin Martinček - Básnik Liptova

Martin Martinček – Básnik Liptova

Podrobnosti

Začiatok:
14. júna 2023
Koniec:
3. septembra 2023
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky:

Organizátor

Múzeum Slovenských národných rád, Myjava
Dokončené
034/245 1103
Email
pavol.trusik@snm.sk
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Múzeum Slovenských národných rád
Štúrova 276/2
Myjava, 90701 Slovenská republika
+ Google Mapy
Dokončené
034/245 11 01
Webstránka Miesto udalosti