Vyhliadka Vinohrady

Vyhliadka Vinohrady, Senica Autor: Vlado Miček

Po úspešnej kolaudácii, ktorá sa uskutočnila 30. marca 2021, pribudla nová možnosť turistických výletov v okolí Senice. Nad záhradkárskou osadou v miestnej časti Kunov sa nachádza Vyhliadka Vinohrady.

Vyhliadka Vinohrady má 36 schodov

Vyhliadka sa nachádza v juhovýchodnej časti Chvojnickej pahorkatiny na pomedzí s Myjavskou pahorkatinou a na jej vyhliadkovú plošinu, ktorá je vo výške 5 metrov, sa dostanete po 36 schodoch. V údolí preteká potok Teplica, ktorý v minulosti tvaroval údolie a pomohol vzniku viacerých vodných mlynov. Z vyhliadky je výborný výhľad nielen na Kunovskú priehradu, mesto Senica či hrad Branč ale aj na široké okolie.

Názov je odvodený od histórie okolia

Názov je odvodený od histórie okolia, keďže v minulosti práve v tejto lokalite boli vysadené vinice. Kopec Vinohrady sa nachádza vo výške 296 m. n. m., ale vyhliadka nie je na jeho úplnom vrchole. Je položená približne o meter nižšie.

História Kunova

Kunov bol najmä v 17. a 18. storočí vychýrený vinohradmi. Najväčšiu slávu zažili v 18. storočí, keď boli významným zdrojom príjmov pre miestne obyvateľstvo. Hrozno bolo aj súčasťou obecnej pečate, ktorá sa dochovala na listine z roku 1777. Pohroma pre kunovské vinohrady prišla v 90. rokoch 19. storočia, keď vinič zničila choroba fyloxéra. Domáci tým prišli o prácu a viac ako stovka z nich odišla v tých časoch do Ameriky.

Vinohradnícke búdy

Mnohí senickí statkári investovali do miestnych vinohradov a stavali si pod nimi honosné búdy. Na starých fotografiách sa zachovali niektoré z nich. Či už Petrovičova-Hávorova, búda statkára Vagyóna, ktorú v súčasnosti využíva miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu alebo Reichsfeldova búda, ktorá bohužiaľ vyhorela. Popri nich vzniklo mnoho jednoduchších búd, ktoré si postavili chudobnejší roľníci.

Kunovská priehrada

V roku 1962 dal podnik Slovenský hodváb pre svoje potreby postaviť na Kunove priehradu, ktorá v súčasnosti slúži nielen rybárom, ale aj na rekreáciu a oddych. V roku 1967 po jej vybudovaní na miestach búd vznikla súčasná záhradkárska osada.

Okrem rozhľadne je v pláne na kopci zasadiť aj hrušku, ktorá bude stáť na križovatke ciest Senica – Sobotište a Kunov – Rovensko. V minulosti tam práve takýto strom rástol a bol dominantou okolia až do roku 1997.

Cesta k Vyhliadke Vinohrady

K vyhliadke sa dá dostať po turistických chodníkoch, ktoré idú v tesnej blízkosti. Z Námestia oslobodenia v Senici vedie žltá značka, ktorá v Kunove odbáča doľava na Briežky. Od námestia v centre mesta je to k rozhľadni niečo viac ako 4 kilometre po nenáročnom teréne.

Druhou možnosťou je zelená trasa. Tá vedie z Rybiek cez Rovensko. Z obce Rovensko je to od kostola k vyhliadkovej veži približne 2,5 kilometra. Okolo Kunovskej priehrady vedie ešte Záhorácka magistrála a z tejto červenej značky sa na vyhliadku dá odskočiť asi 500 metrovou zachádzkou po žltej. Pre pohodlnejších je možnosť zaparkovať auto na parkovisku pri motoreste Sobotišťan, odkiaľ je to k vyhliadke presný kilometer.

Výhľad

Za pekného počasia sa z veže naskytne naozaj veľmi pekný pohľad na priehradu, mesto Senica, ale aj hrad Branč či neďaleké Rovensko a okolité kopce. Dá sa predpokladať, že pozorovateľňa sa časom stane obľúbeným miestom prechádzky nielen Seničanov, ale aj ľudí zo širšieho okolia.