Štúrova skala

Štúrova skala, Hrašné

Len kúsok od mesta Stará Turá sa rozprestiera obľúbená rekreačná zóna Dubník, kam vás zavedie dubová alej. Toto idylické miesto je ideálnym východiskovým bodom pre ďalšie objavovanie okolitej prírody. Jedným takýmto miestom, ktoré stojí za návštevu, je Štúrova skala.

Tajomstvo nad vodnou nádržou

Pokračujte od Dubníka cestou ďalej a svah nad vodnou nádržou vás privedie na bralo s bohatou históriou. Tu, na Štúrovej skale, sa kedysi schádzali štúrovci na tajné stretnutia. Skala kedysi ponúkala nádherné výhľady, dnes je svah zalesnený, ale jej historický význam ostáva nezmenený.

Štúrova skala, Hrašné
Štúrova skala, Hrašné

Ľudovít Štúr a jeho tajné stretnutia

Štúrova skala, pomenovaná po významnej slovenskej osobnosti, bola v revolučných rokoch 1848 – 1849 miestom stretnutí Ľudovíta Štúra a evanjelického farára Jána Trokana. Pamätná tabuľa na skale dnes pripomína tieto významné udalosti.

Miesto odpočinku a horolezecké výzvy

Táto skala je nielen historicky významná, ale aj vyhľadávaným miestom pre relax a outdoorové aktivity. Výstup na kopec je vhodný pre každého návštevníka a horolezci tu nájdu skvelé podmienky pre svoj tréning.

Štúrova skala, Hrašné
Štúrova skala, Hrašné

Dostupnosť a okolie

Štúrova skala je ľahko dostupná z viacerých smerov, vrátane obcí Kostolné a Hrašné. Okrem historického významu a prírodných krás sa v Kostolnom nachádza aj archeologická lokalita z doby bronzovej. Trasa ponad Salaš vám zas poskytne úchvatné výhľady na Starú Turú.

Navštívte Štúrovu skalu a zažite kúsok slovenskej histórie v náručí prírody. Či už ste nadšeným turistom alebo horolezcom, tento skrytý poklad Kopaničiarskeho regiónu vás určite nesklame.

Štúrova skala, Hrašné
Štúrova skala, Hrašné