Náučný chodník Drgoňova a Durcovie dolina

Pavúkov jarok Zdroj: Detská organizácia FÉNIX Stará Turá

Jedinečný náučný chodník Drgoňova a Durcovie dolina predstaví pokojný kút prírody, ktorý sa nachádza v srdci Myjavskej pahorkatiny, v okrese Myjava. Chodník vás prevedie cez chránený areál Pavúkov jarok a ponúkne vám nezabudnuteľný zážitok z krás prírody a tradičnej slovenskej krajiny.

Prístup a východiskové body

Chodník je ľahko prístupný autobusom zo Starej Turej, odkiaľ je to len krátka prechádzka. Vaším východiskom môže byť buď Drgoňova dolina, alebo turistické odpočívadlo Dolinky, situované nad vodnou nádržou Dubník II. Trasa vás povedie cez viaceré zaujímavé lokality a vráti vás späť k východiskovému bodu.

Charakteristika trasy

Pohodová trasa s dĺžkou takmer 5 kilometrov a s prevýšením 100 metrov vás prevedie krásnou prírodou. Na ceste vás čaká štyri informačné zastávky, kde sa dozviete viac o miestnej flóre a faune. Trasa je vhodná pre všetkých milovníkov prírody a je nenáročná, čo znamená, že si ju môžete vychutnať bez ohľadu na vašu kondíciu.

Papradský viadukt Zdroj: Wikipedia
Papradský viadukt Zdroj: Wikipedia

Zaujímavosti na trase

Pri prechádzke náučným chodníkom sa vám naskytne možnosť obdivovať kopaničiarske osady a izolované kopanice. Môžete tiež objaviť staré vodné mlyny na potoku Kostolník a vychutnať si pohľad na chránené územie Pavúkov jarok, ktoré je domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Nezabudnite si pozrieť aj Prírodnú pamiatku Šašnatá a obdivovať mohutný Papradský viadukt, ktorý je svedkom bohatej histórie tohto regiónu.

Informačné panely a vzdelávacie prvky

Počas vašej prechádzky sa môžete poučiť o miestnej geológii, faune a flóre, ako aj o tradičnom ovocinárstve. Informačné panely sú bohatým zdrojom informácií a pridávajú k výletu vzdelávací rozmer.

Záver a praktické informácie

Náučný chodník Drgoňova a Durcovie dolina, ktorý bol otvorený v roku 2012, je v súčasnosti v dobrom stave a pripravený na vašu návštevu. Pre viac informácií a praktické rady sa môžete obrátiť na Miestnu akčnú skupinu Kopaničiarsky región. Nezabudnite si pripraviť pohodlnú obuv a dostatok vody, a môžete sa vydať na túto jedinečnú prechádzku plnú krás a pokojnej atmosféry tradičnej kopaničiarskej krajiny.

Pavúkov jarok Zdroj: Detská organizácia FÉNIX Stará Turá
Pavúkov jarok Zdroj: Detská organizácia FÉNIX Stará Turá