Rozhľadňa Alexandra Filípka – Veľká homoľa

Rozhľadňa Alexandra Filípka – Veľká homoľa Zdroj: Archinfo.sk

Veľká homoľa, pokojne sa týčiaca nad malebným vinárskym krajom Malých Karpát, je obľúbeným cieľom turistov. Svojou výškou 709 metrov nad morom dominuje okolitým kopcom a poskytuje nádherné výhľady na juhovýchodnú časť pohoria. Hlavnou atrakciou je 20,4 metra vysoká drevená rozhľadňa, pomenovaná po Alexandrovi Filípkovi, propagátorovi miestneho turizmu a cestovného ruchu.

Nová rozhľadňa nahradila starú

V roku 2018 bola na vrchole Veľkej homole postavená nová rozhľadňa, ktorá nahradila pôvodnú stavbu z roku 2001. Dôvodom boli nevyhovujúce drevené piliere starej rozhľadne. Nová konštrukcia je veľmi podobná predchádzajúcej a ponúka rovnako krásne výhľady, avšak s vyššou bezpečnosťou pre návštevníkov.

Rozhľadňa Alexandra Filípka – Veľká homoľa
Rozhľadňa Alexandra Filípka – Veľká homoľa

Výlety na Veľkú homoľu

Výstup na Veľkú homoľu patrí medzi kratšie a menej náročné túry. Najbližším východiskovým bodom je Zochova chata, odkiaľ sa dá na vrchol dostať približne za hodinu. Ďalšie možnosti sú výlety z Modry, Harmónie alebo Pezinka, ktoré sú však o niečo dlhšie. Trasa vedie prevažne lesom a hoci nie je technicky náročná, záverečné stúpanie môže byť trochu strmšie. Cestou sa dajú navštíviť zaujímavé miesta ako Tisové skaly či areál hvezdárne.

Trasy na Veľkú homoľu

Najrýchlejší a najpriamejší výstup vedie zo Zochovej chaty po červenej turistickej značke. Trasa trvá približne hodinu. Z rovnakého miesta sa dá naplánovať aj okruh cez Čermákovu lúku s odbočkou na vyhliadkový vrch Skalnatá. Z centra Modry je najkratšia trasa po modrej značke a trvá 2-3 hodiny, v závislosti od zvolenej trasy. Najdlhším variantom je výstup z Pezinka po červenej značke, ktorý zaberie 3-4 hodiny.

Rozhľadňa Alexandra Filípka – Veľká homoľa Zdroj: Archinfo.sk
Rozhľadňa Alexandra Filípka – Veľká homoľa Zdroj: Archinfo.sk

Rozhľadňa Alexandra Filípka

Pre dosiahnutie panoramatického výhľadu je potrebné zdolať 120 schodov a 6 poschodí. Za priaznivého počasia je možné dovidieť na Považský Inovec, Tribeč, Strážovské vrchy, Vtáčnik a dokonca aj na východné Alpy. V blízkosti rozhľadne sa nachádzajú lavičky, posedenie a krytý drevený prístrešok.

Rozhľadňa je obľúbeným turistickým cieľom

Rozhľadňa je obľúbeným turistickým cieľom vďaka svojej skvelej polohe a krásnym výhľadom. Vďaka dobre značeným trasám a rôznym možnostiam výstupu je dostupná pre širokú škálu návštevníkov. Nová rozhľadňa, postavená v roku 2018, poskytuje ešte lepší zážitok a bezpečnosť pre turistov, ktorí sa rozhodnú zdolať tento krásny vrchol Malých Karpát.