Prírodná galéria umeleckej keramiky, Beladice

Prírodná galéria umeleckej keramiky Zdroj: Tartuf.sk

Neďaleko mesta Nitra, v časti obce Beladice – Pustý Chotár, sa nachádza neoklasicistický Kaštieľ Pustý Chotár. V jeho rozľahlom parku je umiestnená unikátna Prírodná galéria umeleckej keramiky. Táto stála expozícia súčasnej svetovej umeleckej keramiky je výsledkom medzinárodných workshopov, ktoré sa tu konali v rokoch 1999 až 2006.

História vzniku galérie

Medzinárodné keramické workshopy v Kaštieli Pustý Chotár sa začali organizovať v roku 1999. Počas siedmich ročníkov sa na nich zúčastnilo takmer 50 umelcov z 20 krajín sveta. Pod vplyvom vzájomných podnetov, vlastných zážitkov a prostredia vznikali jedinečné diela z rôznych druhov materiálu.

Časť originálnych umeleckých diel zostala na mieste konania a postupne dotvorila interiéry historického kaštieľa a okolitý park. V lete 2007 bola dokončená inštalácia vybraných diel v exteriéroch a oficiálne otvorená Prírodná galéria umeleckej keramiky.

Prírodná galéria umeleckej keramiky Zdroj: Tartuf.sk
Prírodná galéria umeleckej keramiky, Beladice Zdroj: Tartuf.sk

Unikátnosť galérie

Podobná trvalá umelecká prezentácia keramických diel v historických objektoch sa doposiaľ na inom mieste na Slovensku nenachádza. Vďaka práci keramikov areál kaštieľa získal novú identitu a jedinečnosť. Predstavujú sa v ňom súčasné svetové keramické trendy.

Prístupnosť galérie

Prírodná galéria umeleckej keramiky je voľne prístupná všetkým návštevníkom kaštieľa, turistom a širokej verejnosti. V krásnom prostredí parku majú možnosť vidieť diela známych svetových a európskych keramikov i sochárov. Prehliadka je možná v akomkoľvek počasí, park je otvorený každý deň do večerných hodín.

Prírodná galéria umeleckej keramiky, Beladice Zdroj: Tartuf.sk
Prírodná galéria umeleckej keramiky, Beladice Zdroj: Tartuf.sk

Ideálne miesto na vychutnanie si jedinečnej expozície

Ak máte chuť na prechádzku v tichom parku a zároveň chcete načerpať trochu kultúry, neváhajte navštíviť Prírodnú galériu umeleckej keramiky v Beladiciach. Okrem jedinečnej expozície si môžete vychutnať aj neoklasicistický Kaštieľ Tartuf, ktorý prešiel kompletnou rekonštrukciou, a špeciality miestnej reštaurácie.