Pongrácovsko-Forgáčovský palác, Košice

Pongrácovsko-Forgáčovský palác, Košice

Košice, metropola východného Slovenska, ukrýva vo svojom srdci architektonický skvost – Pongrácovsko-Forgáčovský palác. Táto impozantná budova v empírovom slohu pochádza zo začiatku 19. storočia a dodnes očaruje svojou nádhernou fasádou a bohatou históriou.

História paláca

Palác bol postavený pre šľachtické rody Pongrácovcov a Forgáčovcov, o čom svedčí aj ich združený erb v tympanóne. Gróf Anton Forgáč po porážke maďarskej revolúcie v roku 1851 krátko využíval palác ako sídlo cisárskej civilnej správy v Košiciach. Neskôr slúžil palác viceprezidentovi miestodržiteľského oddelenia a od roku 1878 sa stal sídlom Košického kasína, ktoré združovalo maďarskú župnú šľachtu a sympatizujúcich mešťanov.

Pongrácovsko-Forgáčovský palác, Košice
Pongrácovsko-Forgáčovský palác, Košice

Prestavby a nové využitie

V období prvej Československej republiky pribudlo k palácu štvrté krídlo vo dvore, zaklenuté presklennou železobetónovou kupolou. Vznikla tak dvorana, ktorá sa stala dejiskom tanečných zábav. Počas maďarskej okupácie slúžil palác ako kasíno pre dôstojníkov. V rokoch 1939-1940 bola dvorana prestavaná pre potreby banky. Po vojne sa do budovy nasťahovala Štátna vedecká knižnica, ktorá tu sídli dodnes.

Architektúra paláca

Jedenásťosová dvojpodlažná stavba v empírovom slohu zaujme na prvý pohľad. Stred fasády zvýrazňuje mierne vystupujúci rizalit s balkónom, ktorý spočíva na šiestich dórskych stĺpoch. Kované zábradlie balkóna dodáva palácu eleganciu. Priechod budovy členia pilastre s vyhĺbenými nikami a na poschodie vedie polkruhové schodište.

Pongrácovsko-Forgáčovský palác, Košice

Štátna vedecká knižnica

V súčasnosti je Pongrácovsko-Forgáčovský palác domovom Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, druhej najväčšej knižnice na Slovensku. Okrem bohatého knižničného fondu sa knižnica zameriava na bibliografickú, výskumnú a vydavateľskú činnosť. Špecializuje sa na odbornú literatúru z oblasti baníctva, hutníctva, aplikovanej geológie a ekológie.

Štátna vedecká knižnica - Pongrácovsko-Forgáčovský palác, Košice
Štátna vedecká knižnica, Košice

Pongrácovsko-Forgáčovský palác – perla Košíc

Pongrácovsko-Forgáčovský palác je nielen architektonickou perlou Košíc, ale aj živým svedectvom bohatej histórie mesta. Jeho empírová krása a funkčnosť pretrvali stáročia a dnes slúži ako centrum vzdelanosti a kultúry. Pri návšteve Košíc rozhodne nevynechajte prechádzku okolo tohto nádherného paláca a nechajte sa očariť jeho neopakovateľnou atmosférou.