Jablonica – Pamätná izba

Pamätná izba, Jablonica Autor: Vlado Miček

V Jablonici zriadili pamätnú izbu, ktorá pripomína zvyky, obyčaje ale aj život v dedine v minulosti.

Obec poskytla na pamätnú izbu dve miestnosti, ktoré sa zariadili dobovým nábytkom a rôznymi doplnkami. Izbu sprístupnili 24. augusta 2018 a v podstate ju vytvorili samotní občania obce, ktorí do nej darovali, prípadne zapožičali rôzne predmety či kroje.

Pamätná izba

V prvej izbe si môžu návštevníci pozrieť panel so starými fotografiami predkov v jablonických krojoch. Je tu aj náradie, ktoré používali muži pri rôznych hospodárskych prácach. Je tu vidieť ako vyzerala v minulosti kuchyňa. Nachádza sa tu starý kredenc, poličky, vodovodná lávka a vedrá na vodu, keďže v minulosti vodovod nebol a všetko čo ku kuchyni patrí.

V ďalšej časti je krojová figurína, ktorá je oblečená v pracovnom kroji. Ide o kroj, v akom ženy chodili pracovať na pole. Kroj bol prevažne v bielej farbe aby im v horúčavách nebolo teplo. V miestnosti sa nachádza aj kolovrátok či konopné nite.

Druhá miestnosť je zariadená ako spálňa, obývačka a výstava krojov. Sú tu oblečené figuríny v krojoch, staré postele, staré vyšívané ľanové plachty, obrusy a všetko, čo ku krojom patrí.

Jablonický kroj

Jablonický kroj je veľmi pestro zdobený, hovorí sa, že je jeden z najpestrejších a najkrajších na Záhorí. Miestny kroj je bohato vyšívaný, ťažký a veľmi náročný. Ženský sviatočný kroj mal tri šurgóty, na spodku rubáč z konopného plátna, kašmírovu sukňu. Keď sa obliekala v bežný deň, miesto kašmírovej sukne sa nosili sukne z iných materiálov a s inými vzormi. Okrem toho mala žena oblečenú vyšívanú zásteru, na vrchu mala vyšívaný obojok, tacle a všetko bolo olemované krásnou bielou čipkou. Vpredu a vzadu boli krojové stuhy a vydatá žena musela mať pokrytú hlavu, či už to bol vyšívaný alebo goralový čepiec.

Muži to mali o niečo jednoduchšie. Mali čierne gate, na rukávoch bohato vyšívanú košeľu, vyšívaný lajblík, nemohol chýbať klobúk  pierkom na ľavej strane a nemohli chýbať čižmy.