Mincovňa Kremnica

Mincovňa Kremnica

Mincovňa Kremnica je slovenská štátna mincovňa s bohatou históriou a jedinečným postavením v Európe. Založená bola v roku 1328 kráľom Karolom I. a dodnes nepretržite vyrába mince, medaily a ďalšie výrobky. Mincovňa sa v roku 2011 stala súčasťou Európskeho kultúrneho dedičstva.

História mincovne

Kremnická mincovňa čoskoro oslávi 700 rokov nepretržitej činnosti, čo z nej robí jeden z najstarších neustále vyrábajúcich podnikov na svete. V stredoveku sa preslávila razbou dukátov z vysoko rýdzeho zlata a od 16. storočia aj razbou toliarových mincí. Napriek ťažkým obdobiam, akými boli protihabsburské povstania či svetové vojny v 20. storočí, sa mincovňu vždy podarilo zachrániť a obnoviť jej činnosť.

Mincovňa Kremnica
Mincovňa, Kremnica

Technologický pokrok

V 18. storočí kremnická mincovňa zaviedla slávny vretenový raziaci lis – balanciér, ktorý neskôr zdokonalila použitím hnacieho remeňa. Tento pokrok inšpiroval aj ďalšie mincovne v habsburskej monarchii. V roku 1986 sa výroba presunula do nového závodu za mestom a od roku 1993 sa tu razili mince novej slovenskej korunovej meny.

Súčasnosť a výroba

Mincovňa Kremnica dnes razí obehové mince pre Slovensko aj zahraničie, pamätné a zberateľské mince pre Národnú banku Slovenska a venuje sa tiež zákazkovej výrobe. Od roku 2008 má certifikát na razbu eurových mincí. Okrem toho sa v mincovni od roku 2014 prevádzkuje tlačiareň kontrolných známok na alkohol a tabak.

Mincovňa Kremnica
Mincovňa Kremnica

Expozícia a prehliadky

V zrekonštruovaných historických budovách mincovne sa nachádza podniková predajňa MINC-ART s expozíciou mincovníctva. Návštevníci tu môžu obdivovať zachované historické raziace stroje značky Vulkan, ako aj moderné stroje priamo pri razbe mincí. Prehliadky sa konajú v pracovných dňoch a sú dostupné pre skupiny od 5 do 45 osôb. Dĺžka prehliadky je približne 60 minút a vstupné sa pohybuje od 1,50 € do 4 € na osobu.

Tradícia a súčasnosť

Mincovňa Kremnica je jedinečným svedectvom bohatej histórie a tradície mincovníctva na Slovensku. Vďaka neustálemu technologickému pokroku a prispôsobovaniu sa súčasným potrebám si udržiava významné postavenie aj v dnešnej dobe. Pre návštevníkov ponúka možnosť nazrieť do tajov výroby mincí a obdivovať zručnosť kremnických minciarov, ktorá sa tu odovzdáva z generácie na generáciu už takmer sedem storočí.

Mincovňa Kremnica
Mincovňa Kremnica