Kostol sv. Michala, Košice

Kaplnka sv. Michala, Košice, v pozadí katedrála sv. Alžbety. Zdroj: Depositphoto

Kostol sv. Michala v Košiciach, často prehliadaná vďaka svojmu impozantnému susedovi – Dómu sv. Alžbety, je perla s bohatou históriou a fascinujúcimi príbehmi, ktoré sú úzko späté s jej stenami, podzemnými priestormi a okolím. Tento skromný sakrálny objekt sa nachádza v srdci Košíc a je svedkom storočí, ktoré prešli nad a pod jeho základmi.

Stredoveké korene

Vznik kostolíka, ktorý sa až do roku 2006 nazýval kaplnkou, sa datuje do druhej polovice 14. storočia, keď bola vystavaná na južnej strane farského kostola sv. Alžbety, na území stredovekého mestského cintorína. Pôvodne slúžil ako cintorínska kaplnka, známa aj pod starším názvom Cintorínska kaplnka.

Jeho zasvätenie svätému Michalovi Archanjelovi, ktorý podľa kresťanskej tradície váži duše na Poslednom súde, dodáva miestu osobitú spiritualitu. V podzemných priestoroch kostolíka sa ukrývajú kostnice, kde sa v minulosti skladali kosti, keď bol cintorín preplnený.

Kaplnka sv. Michala, Košice, v pozadí katedrála sv. Alžbety. Zdroj: Depositphoto
Kaplnka sv. Michala, Košice, v pozadí katedrála sv. Alžbety. Zdroj: Depositphoto

Vrcholné obdobie a slovenský odkaz

V 15. storočí bola ku kostolíku pristavaná bočná loď na počesť Juraja Szatmáryho, významného košického rodáka. Tento prístavok však bol odstránený počas prvej zásadnej rekonštrukcie v 20. storočí.

V 17. storočí sa Kostol sv. Michala preslávil tým, že ako jediný kostol v meste poskytovala bohoslužby v slovenčine, čo mu vynieslo pomenovanie “slovenský kostol”. Zmena okolia na park, ktorý poznáme dnes, nastala v roku 1771, keď bol cintorín uzavretý.

Legenda o južnej strane

Kostol sv. Michala leží uprostred oblasti, kde boli na niektorých miestach v minulosti kosti nájdené až v ôsmich vrstvách pod zemou. Legenda hovorí, že južná strana môže prinášať nešťastie v osobných vzťahoch, a preto by sa jej mali vyhýbať zamilované páry, aby predišli hádkam alebo rozchodom.

Rekonštrukcie a ocenenia

Prvá významná rekonštrukcia prebehla v rokoch 1903 – 1904 a bola realizovaná v duchu gotického purizmu. Druhá zásadná rekonštrukcia sa konala v období 1998 – 2006, ktorá napravila niektoré chyby z prvej rekonštrukcie a výsledkom bolo ocenenie Fénix za najlepšiu zrekonštruovanú stavbu v roku 2006.

Kostol sv. Michala je svedkom dlhých vekov a dnes stojí ako tichý strážca histórie, pozývajúc návštevníkov, aby objavili jej tajomstvá a uctili si pamiatku tých, ktorí sú s ňou navždy spojení.