Kaštieľ Brodzany

Kaštieľ Brodzany

Kaštieľ Brodzany patrí medzi najvýznamnejšie kultúrno-historické pamiatky Ponitria. Tento renesančný skvost láka návštevníkov nielen svojou architektúrou a parkom, ale aj bohatou históriou spojenou s ruským básnikom Alexandrom Sergejevičom Puškinom.

História kaštieľa

Pôvodná kúria bola postavená v roku 1377 a v 17. storočí ju rodina Kvaššayovcov prestavala na renesančný kaštieľ s obrannou funkciou. V 19. storočí sa majiteľom stal rakúsky diplomat barón Gustáv Friesenhof, ktorý sa po smrti prvej manželky oženil so švagrinou A. S. Puškina, Alexandrou Gončarovovou. Ich dcéra Natália prežila celý život v Brodzanoch a výrazne prispela k zveľadeniu sídla.

Kaštieľ Brodzany
Kaštieľ Brodzany

Puškinovské dedičstvo

Natália von Oldenburg, vzdelaná a charizmatická žena, dala vysadiť okolo kaštieľa park so vzácnymi drevinami a vybudovala kaplnku s rodinnou hrobkou i letohrádok, kde sa schádzala európska umelecká smotánka a rodina A. S. Puškina. Natália bola známa svojou filantropiou a podporou umenia, vďaka čomu sa Brodzany stali útočiskom pre literátov, maliarov a hudobníkov.

Kaštieľ Brodzany
Kaštieľ Brodzany

Slovanské múzeum A. S. Puškina

Od roku 1979 sídli v kaštieli Slovanské múzeum A. S. Puškina, jediné múzeum venované tomuto ruskému básnikovi mimo Ruskej federácie a Moldavska. Expozícia približuje život a dielo Puškina, ako aj slovensko-ruské literárne a kultúrne vzťahy od najstarších čias až po 20. storočie. Návštevníci môžu obdivovať dobový nábytok, osobné predmety, rodinné albumy a bohatú obrazovú výzdobu.

Kaštieľ Brodzany
Kaštieľ Brodzany

Kaštieľ Brodzany – Areál múzea

K múzeu patrí rozsiahly anglický park s vodnými kaskádami potoka Geradza, rodinná hrobka Friesenhofovcov v neďalekej hore a letohrádok Babylon, ktorý slúžil ako letné sídlo kňažnej Natálie. V parku sa nachádza 10 búst významných slovenských a ruských spisovateľov od popredných slovenských výtvarníkov.

Kaštieľ Brodzany

Kaštieľ Brodzany – raj pre milovníkov umenia a literatúry

Kaštieľ predstavuje unikátne prepojenie slovenskej a ruskej kultúry, ktoré sa odráža v jeho bohatej histórii a expozícii Slovanského múzea A. S. Puškina. Návšteva tohto miesta je nevšedným zážitkom pre milovníkov umenia, literatúry a histórie uprostred malebného Ponitria.