Fiľakovský hrad

Fiľakovský hrad, Fiľakovo Zdroj: Pixabay

Ukrytý medzi zelenými kopcami južného Slovenska sa vypína Fiľakovský hrad, ktorého počiatky sa potápajú hlboko do histórie.

Fiľakovský hrad: História hradu

Archeologické nálezy potvrdzujú, že osídlenie tohto miesta siaha až do Medenej doby, približne 3500 rokov pred našim letopočtom. V 12. storočí tu pravdepodobne stál kamenný hrad, ktorý v roku 1242 úspešne odolal mongolským nájazdom – fakt, ktorý potvrdzuje prvá písomná zmienka o hradnom vrchu.

Fiľakovský hrad, Fiľakovo Zdroj: Pixabay
Fiľakovský hrad, Fiľakovo Zdroj: Pixabay

Architektonický vývoj

Pôvodný hrad tvorila v 12. storočí štvorboká veža, obvodový múr s palácom a val s palisádami. V roku 1551 sa hrad rozšíril o stredný hrad s dvojicou mohutných pentagonálnych bášt, z ktorých západná nesie meno Bebekova až do dnešných dní. Prestavba tiež zahŕňala delostrelecké pozície, výklenky pre hákovnice a parkanový múr s nárožnými baštami. Dolný hrad bol chránený ďalšími baštami, vežovými bránami, padacím mostom a hlbokou priekopou. Mestské opevnenie s hradbami, bránami a rondelmi sa však do dnešných dní dochovalo len čiastočne.

Fiľakovský hrad: Úpadok a obnova

Hrad vyhorel v roku 1682 počas obliehania a odvtedy je v ruinách. Napriek tomu sa o jeho históriu a zachovanie začalo intenzívne zaujímať už v roku 1941, keď františkánsky páter König založil prvú Hradnú komisiu. Plány na zriadenie múzea však pre vojnové udalosti išli do pozadia. Oživenie myšlienky múzea sa udialo v roku 2005 a po rekonštrukcii Bebekovej bašty sa v apríli 2007 otvorilo Hradné múzeum vo Fiľakove.

Fiľakovský hrad, Fiľakovo Zdroj: Pixabay
Fiľakovský hrad, Fiľakovo Zdroj: Pixabay

Expozície múzea

Múzeum prilákalo pozornosť verejnosti expozíciou “Stáročia fiľakovského hradu”, ktorá predstavuje bohatú históriu mesta a hradu. V roku 2011 pribudla expozícia “Pozostatky vyhynutých stavovcov v okolí Fiľakova”, ktorá sa zameriava na paleontologické nálezy. V roku 2017 boli múzejné zbierky rozšírené a modernizované, čím sa pridali aj skameneliny.

Mestské vlastivedné múzeum

Oddelenie Hradného múzea, Mestské vlastivedné múzeum, otvorilo po rekonštrukcii novú expozíciu “Od fiľakovskej palmy k svetoznámemu kohútovi”, ktorá sa zameriava na dejiny Fiľakova a miestneho priemyslu po zničení hradu. Múzeum tiež organizuje krátkodobé výstavy a poskytuje návštevníkom možnosť nahliadnuť do bohatej histórie regiónu prostredníctvom rozličných podujatí a expozícií.

Fiľakovský hrad a jeho múzeum sú živými svedkami bohatej minulosti a kultúrneho dedičstva, ktoré neustále ožívajú prostredníctvom starostlivých rekonštrukcií a výskumu. Pre milovníkov histórie a cestovateľov hľadajúcich príbehy ukryté v kamenných múroch je Fiľakovský hrad neprehliadnuteľnou zastávkou na mape Slovenska.