Dom umenia Piešťany

Dom umenia, Piešťany Autor: Martin Palkovič

Ministerstvo kultúry SR zaradilo Dom umenia Piešťany na zoznam národných kultúrnych pamiatok v roku 2022. Táto brutalistická stavba z 2. polovice 20. storočia má vďaka tomu rovnakú ochranu ako mnohé oveľa staršie pamiatky z piešťanského regiónu – napríklad Rotunda sv. Juraja pri Nitrianskej Blatnici alebo veľkomoravské hradisko Kostolec.

Termín brutalizmus vychádza z francúzskeho brut – béton. Odkazuje na pohľadový betón ako výrazový prvok stavieb navrhnutých v tomto architektonickom štýle. Autorovi Domu umenia Ferdinandovi Milučkému sa v tomto jeho diele podarilo prepojiť modernú architektúru so slovenským ľudovým umením do kompozične, tvarovo i materiálovo vyváženého celku.

Výstavba začala v roku 1974 a budovu, ktorá pôvodne patrila Slovenskej filharmónii, slávnostne otvorili o päť rokov neskôr. Odvtedy sa vedenie Domu umenia snaží budovu zachovať v pôvodnom výraze. Práve to ocenili odborníci, ktorí ju zaradili na zoznam národných kultúrnych pamiatok. Kvôli necitlivým rekonštrukciám a prestavbám, či dokonca búraniu, sa veľa podobne významných architektonických diel z 2. polovice 20. storočia na Slovensku nezachovalo. Pamiatkári pri obhliadke tiež skonštatovali, že vzácny je aj pôvodný interiér budovy navrhnutý na mieru.

O zápis Domu umenia na zoznam národných kultúrnych pamiatok sa usilovali členovia občianskeho združenia Čierne diery. Ich cieľom je tiež túto stavbu spopularizovať a ukázať verejnosti jej kvality. Aj preto sa konajú komentované prehliadky, na ktoré prichádzajú ľudia z celého Slovenska i zo zahraničia.