Výstava lietadiel 2. svetovej vojny v Balneologickom múzeu Piešťany

Výstava lietadiel 2. svetovej vojny v Balneologickom múzeu Piešťany. Zdroj: Balneologické múzeum

Ak máte fascináciu leteckou históriou alebo ste jednoducho zvedaví na to, ako naše dedičstvo ovplyvnilo dnešný svet, pozývame vás na jedinečnú výstavu “Slovenskí letci v 2. svetovej vojne a ich lietadlá”. Táto tematická výstava lietadiel je zameraná na leteckú techniku, ktorú používali slovenskí piloti v období 2. svetovej vojny.

Detaily výstavy: Od východného frontu po západnú Európu

Výstava zachytáva modely lietadiel z všetkých bojísk, v ktorých sa zúčastňovali slovenskí piloti, od východného frontu až po letecké bitky západnej Európy. Prehľad letectva na území Slovenska od jeho vzniku v roku 1939, vojnu s Maďarskom, napadnutie Poľska, ťaženie proti ZSSR, leteckú obranu pred spojeneckými náletmi, cez obdobie SNP až do obnovenia Československa v roku 1945 je tiež súčasťou výstavy.

Autentické diela: 170 modelov lietadiel a 70 historických artefaktov

Prihlbte svoje pochopenie histórie prostredníctvom takmer 170 špičkovo vypracovaných modelov lietadiel, verných reprodukcií podľa historických prameňov a fotografií. Unikátom je letecký hangár z letiska Tri Duby či palubná doska lietadla Messerschmitt Bf 109. Na výstave je možné vidieť aj 70 autentických dobových artefaktov, vrátane trosiek z lietadiel, leteckých kukiel, kyslíkovej nádrže, listov z vrtúľ lietadla Aero a lietadla Liberator, kombinézy pilotov Luftwaffe a plechu z lietadla Otta Smika.

Interaktívna zábava: Hlasovanie a letecký simulátor

Výstava sa nezaoberá iba prehliadkou histórie, ale aj zábavou pre návštevníkov. Môžete hlasovať za najkrajší model lietadla. Váš hlas bude zaradený do losovania o vecnú cenu – stavebnicu modelu lietadla od firmy Eduard. Môžete si tiež vyskúšať letecký simulátor, ktorý zobrazuje skutočné vzdušné súboje slovenských pilotov.

Kedy a kde: Balneologické múzeum v Piešťanoch

Túto unikátnu výstavu si môžete pozrieť vo výstavných priestoroch Balneologického múzea Imricha Wintera, Vila Liska, Štefánikova 1, Piešťany v pracovných dňoch od 8.00-12.00, 13.00-16.00 a v nedeľu od 13.00 do 17.00. Výstava potrvá do 26.11.2023.

Záver: Pozvánka na jedinečnú výstavu

Tešíme sa na vás na tejto jedinečnej výstave, ktorá vás vezme na cestu do minulosti a ukáže vám, aký význam malo letectvo pre slovenských pilotov a ich úlohu v 2. svetovej vojne. Nechajte sa uniesť na kridlách histórie a objavte fascinujúci svet leteckého dedičstva.

Výstava lietadiel 2. svetovej vojny v Balneologickom múzeu Piešťany. Zdroj: Balneologické múzeum
Výstava lietadiel 2. svetovej vojny v Balneologickom múzeu Piešťany. Zdroj: Balneologické múzeum